- 15 Mar 2022 - 18:30

"Haklarımız da bizimle emekli olmasın"

Memur-Sen'e bağlı Emekli Memur-Sen 2 milyonun üzerindeki kamu emeklilerinin sendika hakkı için Ankara'da basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

Başkentte Memur-Sen'e bağlı Emekli Memur Sendikası Genel Başkanı Ali Küçükkösen ve emeklilerin katılımıyla basın açıklaması gerçekleşti. Emeklilerin örgütlenme hakkı için çaba gösteren Emekli Memur-Sen, sendikalaşmanın önündeki yasal engellerin kaldırılması adına düzenlediği basın açıklamasında özellikle emekli kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının devam etmesi gerektiği vurgulandı. 

Küçükkösen, 2 milyondan fazla kamu görevlisi emeklisinin toplu sözleşme hükümleri kapsamında değerlendirildiği ancak toplu sözleşme masasında temsil hakkının bulunmadığını ifade etti. Ayrıca şu cümlelerle devam etti: 

“Emeklilikte, fiili hizmet sona erse de emeklilerin ev geçindirme sorumluluğu yanında mali ve sosyal haklarıyla menfaatleri devam etmektedir. Anayasamıza göre kamu görevlilerinin ve kamu görevlisi emeklilerinin malî, sosyal ve özlük hakları, yetkili kamu görevlileri konfederasyonu ve sendikalarının kamu idaresiyle gerçekleştirdiği toplu sözleşme hükümlerine tabidir. Buna karşın emekliler, kendilerini de bağlayan toplu sözleşme masasında bulunamamakta; bu durum emekliler açısından bir temsil sorunu yaşanmasına sebep olmaktadır. Toplu sözleşmeden yararlanan emeklilerin sendikal anlamda temsil edilememesi hakkaniyete uygun değildir”

Emeklilerin sendika kurma hakkının Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler tarafından da teminat altına alındığını belirten Küçükkösen, Türkiye’de sendika hakkının önüne engeller konulmasının evrensel hukuka uygun düşmediğini belirtti. 

Emekli Memur-Sen olarak mali ve sosyal hakların ancak sendikal mücadele yoluyla koruyup geliştirebileceğine inandıklarını belirten Küçükkösen, “Emeklilikte de sendika üyeliğimizin devam etmesi gerektiğini vurguluyoruz. Haklarımızı savunma ve geliştirme imkânının tanınmamasını, emeklilerin yok sayılması olarak değerlendiriyoruz. Toplu sözleşme masasında haklarımızı kendimiz savunmayı, bizleri pazarlık masasında üyesi olduğumuz sendikaların temsil etmesini istiyoruz. Emekli olunca sendika üyeliğimiz devam etsin, haklarımız da bizimle emekli olmasın, istiyoruz. Biz diyoruz ki; devletimiz kendisine yakışanı yapmalı, tavrını emekliler için de emekten ve alın terinden yana koymalıdır. Tarafı olduğu uluslararası sözleşmelerin gereğini yerine getirmeli ve emeklilerin örgütlenme özgürlüğünün önünü açmalıdır. Bir an önce 4688 sayılı Kanun’da örgütlenme hakkının kapsamı genişletilmeli, içeriği güçlendirilmeli, kamu görevlileri emeklilerinin, sendika üyeliklerine imkan tanınmalıdır” dedi. 

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

15 Mar 2022 - 18:30 Ankara/ Çankaya- Gündem

Muhabir  Sara Özdem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.