"İş sağlığı ve güvenliği alanında örgütlenmemizi sürdürmekteyiz"

Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert sorularımızı yanıtladı. Sert, sendikal faaliyetlerinde iş sağlığı ve güvenliği örgütlenmesini sürdürdüklerini ifade etti.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI | AYÇA YASLI

1- Sendikanızın hedefleri nelerdir? Şu an hangi noktadasınız? Salgın sürecinde yaşanan sorunlara nasıl çözümler ürettiniz?

Sendikamız 17 numaralı sağlık ve sosyal hizmetler işkolunun yetkili sendikasıdır.  200 bin üyemiz bulunmaktadır. Türkiye’nin her tarafından örgütlü olan sendikamız  aynı zamanda büyük bir sivil toplum kuruluşudur. Bizim için öncelik elbette  üyelerimizin, sağlık ve sosyal hizmet işçilerinin kazanımları, refahı, çalışma koşullarıdır. Ama Türkiye’nin en büyük işçi sendikalarından birisi olarak hem ulusal hem de uluslararası olaylara, mağdur ve mazlum coğrafyalara, afetlere, iç savaş ve göç mağdurlarına karşı da duyarsız kalmıyoruz.  Üyelerimizin şifa elini bu coğrafyalarda da hissettiriyoruz. Sendikamız Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Üniversiteler, özel sağlık ve sosyal hizmet kuruluşlarıyla, iş sağlığı ve güvenliği işyerlerindeki örgütlenmesini sürdürmektedir.
İSG profesyonellerine yönelik kurmuş olduğumuz koordinatörlük ile bu alanda görev yapan arkadaşlarımızı sendikamızın çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz. İSG profesyonellerinin sorunları ile ilgili bir analiz çalışması yaptırdık. Bu manada ihtiyaç duyulan konularla ilgili birimleri oluşturup örgütlenme faaliyetlerimize hız kazandırdık.

2- Sendikanız sağlık personellerine yapılan ek ödemeden faydalanmayan işçiler için nasıl faaliyetler yürütüyor? Bu konuda sendikanıza üye işçileri bir sigorta kapsamına aldınız. Bundan bahseder misiniz?

Pandemi sürecinde sağlık ve sosyal hizmet işçileri ek ödemeden faydalandırılmadılar. Bu konuda  sendika olarak çok ısrarcı olduk. Halen de bu ısrarımız devam ediyor. Sağlık  çalışanları bir bütündür ve sağlık ekip işidir, işçi-memur ya da mesleklerine göre sağlık çalışanlarını ayırt etmek çalışma barışını zedeler. Verilmeyen ek ödeme karşısında Sendika olarak biz de bir başka uygulamayı hizmete sunduk. Üyelerimize ferdi kaza sigortası yaptırdık. Her bir üyemizi  60 bin lira değerinde ferdi kaza sigortası kapsamına aldık.

3- Kadro sorunu devam ediyor mu? Bugüne kadar neler yapıldı?

696 Sayılı  KHK  ile taşerondan kadroya 1 milyonun üzerinde çalışan geçti. Bu bir devrimdi ama eksik bırakıldı. 100 bine yaklaşan bir  grup işçi bunun dışında kaldı. Kapsam dışı kalan işçilerin de bir an önce kadroya alınması yönündeki ısrarımız devam ediyor.  Bununla birlikte 696 Sayılı KHK’nın üretmiş olduğu sorunlarımız da var. Sendika olarak bu sorunlarımıza akademik çözümler arıyoruz. Bu manada düzenlediğimiz bir çalıştayın sonuçlarını taraflarla paylaştık.

4- Anlaşma imzaladığınız uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla ne gibi ortak faaliyetler yürüteceksiniz?

Sendikamız uluslararası ve evrensel nitelikte bir sendikal anlayışla hareket etmektedir. Daha önce bağlantı kurmuş olduğumuz ülkeler vardı. İkili iş birliği anlaşmaları imzalamıştık.  Son genel kurulumuzda da 14 ülkeden 40’ın üzerinde sendikacı misafirimiz oldu. Bu ülkelerle ikili iş birliği anlaşmaları imzaladık. Bu anlaşmalar, sağlık ve sosyal hizmet işkolunda hizmet veren ülke sendikaları ile imzalandı. Ülkelerarası tecrübe aktarımı,  nitelikli eğitimler, sağlık ve sosyal hizmet kurumlarının yapıları, personel yapılarının karşılaştırılması, karşılıklı iletişim vb. konularda ortak faaliyetler yürütülmesini sağlayacak.

5- Son olarak gündemden düşmeyen sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddetle ilgili sendikanızın çözüm önerileri nelerdir? Bunu nasıl aşarız, beyaz kod yeterli bir  çözüm mü?

Sağlıkta şiddet ile ilgili yeterli kanuni yaptırımlar ve caydırıcı cezalar olmadığı sürece bu olaylar hız kesmeden devam edecek. En acı olanı da sağlıkta şiddetin artık sıradanlaşması ve sağlık hizmeti alan kişilerin kendilerinde bu hakkı görmeleri.
Sendika olarak Türkiye’de şu ana kadar yapılmayan bir çalışma yaptık. Sağlıkta şiddet kamuoyu araştırmamıza 8001 sağlık işyeri çalışanı katıldı.
Çok çarpıcı sonuçlara ulaştık. Ankete katılan  sağlıkçıların yüzde 67’si en az bir kere herhangi bir şiddet türüne maruz kaldığını ifade etti. Araştırmaya göre en fazla şiddet Pazartesi günleri yaşandı. En çok gece çalışan sağlıkçılar saldırganların hedefi oldu. Pandemi döneminde en az bir kere fiziksel ve sözel şiddete maruz kalan sağlıkçıların oranı yüzde 78. Fiziksel şiddet en çok hasta yakınlarından geldi. Katılımcıların yüzde 70’i şiddeti artık olağan karşıladıklarını belirttiler. En çok şiddete maruz kalan sağlık çalışanları acil tıp teknisyenleri ve tıbbi sekreterler oldu. Şiddete uğrayanların yüzde 24’ü negatif sonuçlarından korktukları için işlem yaptırmak istemediklerini ifade ettiler.
Sağlık çalışanlarının yüzde 87’si şiddetin önlenebileceğini düşünüyor. En çok güvenilen tedbir ise güvenlik kamerası.
Araştırmaya katılan sağlık işyeri çalışanları arasında en fazla şiddete uğrayanlar sırasıyla;
o   Acil Tıp Teknisyenleri,
o   Tıbbi Sekreterler,
o   Hasta Bakım Elemanları,
o   Tıbbi Dokümantasyon Görevlileri,
o   Güvenlik Görevlileri,
o   Hemşireler Ambulans Sürücüleri,
o   Hasta Danışma Ve Yönlendirme Personeli,
o   İdari Destek Personeli
o   Yardımcı Klinik Elemanları
o   Diğer Personel Olarak Belirlendi.
Yine araştırmaya göre en fazla maruz kalınan şiddet türü sırasıyla,
§  Sözel şiddet,
§  Psikolojik şiddet,
§  Fiziksel şiddet
§  Cinsel şiddet olarak sıralandı.
 Öz Sağlık-İş Sendikası  olarak özellikle şiddete uğrayan üyelerimiz nezdinde hukuki süreçleri takip ediyoruz. Ve saldırganların en ağır şekilde ceza alabilmeleri için tüm gücümüzle uğraş veriyoruz.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

04 Ara 2021 - 17:00 -

Muhabir  Ayça Yaslı


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.