Kamuda büyük İSG Ailesi kuruluyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu Kamu İş Sağlığı ve Güvenliği Ailesi projesi büyümeye devam ediyor.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI | SARA ÖZDEM 

İş sağlığı ve güvenliği (İSG) kültürünün toplumda yaygınlaşabilmesi adına öncelikle kamu kurum ve kuruluşları tarafından  desteklenmesi gerektiği gözden kaçırılmayacak bir gerçek. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) bu konuya imzasını atarak kamu kurum ve kuruluşlarında İSG çalışmalarının bütünsel bir şekilde iyileştirilebilmesi ve İSG kültürünü oluşturarak örnek olabilmesi adına Kamu İSG Ailesi projesini oluşturarak büyütmeye başladı. Genel Müdürlük ile yaptığımız röportajımızda Kamu İSG Ailesini tanıdık. İşte Kamu İSG Ailesi ile ilgili detaylar...

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü yetkililerine sorduğumuz sorular ve cevapları şu şekilde: 

Kamu İSG Ailesi nedir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kamu İSG Ailesi, kamu kurum ve kuruluşlarının iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları konusunda tüm taraflara örnek olmaları, iş birliği halinde çalışmaları ve uygulamaların sürekli iyileştirilmesi için güçlü iletişim ağı kurulması amacıyla oluşturulmuştur. Genel Müdürlüğümüz ile kurumlarımızın bilgi birikimlerini paylaşması ve tüm tarafların kullanımına açık ortak bir platform ile doğru bilgiye erişimin kolaylaşması temelinde başlatılmış bir projedir.

Kamu İSG Ailesi’nin amacı nedir?

Kamu kurum ve kuruluşlarının iş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri esnasında karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri getirmek, birlikte İSG modellemesi çalışmaları yürütmektir. İSG konusunda ortaya konulması gereken politika ve taahhüdün içeriğini ve tüm kurumlara ve kurum teşkilatlarına nasıl yayılabileceğini belirlemek, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin teknik uygulamaların gerçekleştirilmesi özelinde bilgiler paylaşarak kurum/kuruluşlarda iş sağlığı ve güvenliği farkındalığını yükseltmek, İSG kültürünü oluşturmak da Kamu İSG Ailesi’nin amacıdır.

Kamu İSG Platformu nedir?

Kamu kurum ve kuruluşlarının iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgi edinebileceği ve uygulamalara ulaşabileceği bir iletişim ve bilgi platformu kuruyoruz.
Söz konusu platformu öncelikle indirilebilir içerikler ile donatacak, daha sonra ise çevirim içi kullanılabilecek içerikler ile zenginleştireceğiz.

Bu platformda:

·       Genel Müdürlüğümüzce hazırlanarak yayımlanmış olan rehberler,

·       Kurumlara yönelik kılavuzlar ve kontrol listeleri,

·       İSG ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının karşılaştığı sorunlar, sorular ve cevapları,

·       Bilgi formları,

·       Kurum ve kuruluşların iyi uygulama örnekleri ve kullanıma sundukları dokümanlar,

·       Kamu İstişare Toplantıları sonrasında ortak olarak hazırlanan dokümanlar,

·       Görsel bilgilendirme amaçlı videolar gibi birçok içerik sunacağız.

Kamu İSG Ailesi kapsamında yürütülecek organizasyonlar nelerdir?

Kamu İSG Ailesi olarak kurum/kuruluş bazlı çalışmalar yapmaktayız. İhtiyaç halinde kurumlara teknik destek de sağlıyoruz. Bunun yanında faaliyet alanı baz alınarak ilgili alanda çalışan tüm kurum ve kuruluşlara yönelik çevirim içi paneller düzenlemekteyiz. Bu kapsamda 7 Temmuz 2021 tarihinde “Kamu Üniversitelerinde İSG Uygulamaları” başlıklı ilk panelimizi gerçekleştirdik ve ülkemizdeki tüm üniversitelerin katılım gösterdiği organizasyonda üniversitelerde İSG uygulamalarına ilişkin modelleme, iyi uygulama örnekleri, sorular ve çözüm önerileri gibi pek çok hususta sunumlar yaparak istişarelerde bulunduk.
Söz konusu panellerin 2.’sini Belediyeler özelinde gerçekleştireceğiz ve bu maksatla panel hazırlık çalışmalarını yürütüyoruz.

Kamu İSG Ailesi oluşturmak üzere gerçekleştirdiğiniz Kamu İSG İstişare Toplantılarına bu güne kadar kaç kurum katıldı?

Kamu İSG Ailesi çalışmalarının başladığı günden bu yana toplam 48 farklı kurum/kuruluşla toplantılar yaptık. Ailemiz her geçen gün büyümeye devam ediyor ve nihai gayemiz ülkemizdeki tüm kamu kurum/kuruluşlarıyla güçlü işbirliği tesis ederek, her birini bu ailenin üyesi olarak aramızda görmektir. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor.

Kamu İSG İstişare Toplantılarına hangi belediyeler katılım sağladı?

Bu güne kadar büyükşehir belediyesi yahut ilçe belediyesi olarak toplam 8 farklı yerel yönetim birimiyle istişarelerde bulunduk.

Görüşülen yerel yönetimler:

Ankara Mamak Belediyesi

Ankara Yenimahalle Belediyesi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Manisa Büyükşehir Belediyesi

Samsun Büyükşehir Belediyesi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi

Konya Büyükşehir Belediyesi

Kamu İSG Ailesine katılan belediyelerden beklentileriniz nedir?

Genel Müdürlüğümüzce hazırlanarak yayımlanmış olan Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları Rehberi’nde detaylarına yer verilmiş olan hususları kendi çalışmalarında yürütmeleri temeline dayandırılabilir. Bu kapsamda her şeyden önce İSG işveren vekili belirlenmesi, İSG politikası oluşturulması, İSG Yönetim Birimi oluşturulması, İSG Kurulu oluşturulması ve akabinde teknik uygulamaların yürütülmesi şeklinde bir İSG modellemesi yapılması faydalı olacaktır.
Ayrıca Belediyelerimiz; şehrin imarı, altyapısı, suyu, çevresi gibi fiziki şartları iyileştirmesinin yanında insanın refah ve mutluluğu için de rehberliğine ihtiyaç duyulan kurumlarımızdır. Bu kapsamda Belediyelerimizin iş sağlığı ve güvenliğine yönelik gerekli hassasiyeti göstermesinin yanı sıra aynı hassasiyetin hem şehirde oluşması hem de işyerlerinde oluşturulması noktasında önemli bir yeri bulunmaktadır.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

04 Ara 2021 - 14:00 -

Muhabir  Sara Özdem


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.