Endüstri psikolojisi nedir?

Endüstri ve örgüt psikolojisini tanımlayabilmek için öncellikle psikolojinin tanımını bilmemiz gerekir. Psikolojiyi ise en sade şekilde canlıların davranışlarını ve zihinsel süreçlerini bilimsel araştırma yöntemleriyle inceleyen bilim dalı olarak tanımlayabiliriz. Psikolojinin Amerikan Psikoloji Birliği (APA) tarafından belirlenmiş 56 alt alanı bulunmaktadır. Bu alanlardan birkaçına örnek verecek olursak:
- Klinik Psikoloji
- Gelişim Psikolojisi
- Sosyal Psikoloji
- Deneysel Psikoloji
- Spor Psikolojisi
- Endüstri ve Örgüt Psikolojisi…

 

ENDÜSTRİ VE ÖRGÜT PSİKOLOJİSİ NEDİR? NASIL TANIMALIRIZ?

Psikoloji insanların fiziksel çevreden sosyal çevreye kadar etkileşimini incelerken endüstri ve örgüt psikolojisi spesifik olarak insan davranışını iş ortamında incelemektedir. Telman ve arkadaşlarına (1998) göre, endüstri ve örgüt psikolojisinin temelinde çalışana uygun iş ortamları yaratmak, çalışanın işe uyumunu ve iş tatminini dolayısıyla da verimli olmasını sağlamak çabası vardır. Hem çalışanların mutluluğu hem de üretimin artması, başka bir deyişle hem bireyin ihtiyaçlarını hem de işletme amaçlarını gerçekleştirmek için uğraşır.

Endüstri ve örgüt psikolojisinin çalıştığı konulara kısaca bakacak olursak şöyle sıralayabiliriz:
- İş yerindeki gerekli eğitimleri organize etmek ve gerçekleştirmek,
- Çalışanların motivasyonlarını ve iş tatminlerini gözlemlemek ve buna göre çeşitli çalışmalar yapmak,
- İşin görev tanımı ve belirtilen niteliklere göre işe alım süreçlerini yönetmek,
- Kişilik, beceri, dikkat gibi çeşitli testleri hazırlamak ve uygulamak,
- Çalışanların iletişimlerini, birbirleriyle olan etkileşimlerini düzenlemek,
- Hem çalışanın verimliliğini hem de iş yerindeki verimliliği artıracak çalışmalar yapmak,
- İş yerindeki çalışanların psikolojik problemlerinde yardımcı olmak.

 

ENDÜSTRİ VE ÖRGÜT PSİKOLOJİSİNİN KISA TARİHÇESİ

Endüstri ve örgüt psikolojisinin ilk ortaya çıktığı ülke Amerika Birleşik Devleti’dir. Amerikan Psikoloji Birliği (APA), ilk olarak “Endüstri psikolojisi” adını kullanmış ve ilerleyen yıllarda “Endüstri ve örgüt psikolojisi” olarak değiştirmiştir.

Özellikle Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarının endüstri ve örgüt psikolojisinin gelişiminde çok önemli bir rolü vardır. Birinci Dünya Savaşı yıllarında endüstri daha çok gelişmiş ve bu nedenle insanların kırdan kente göç etmeye başlamıştır. Hem Birinci Dünya Savaşının hem de insanların kırdan kente göç etmesiyle çeşitli sosyal problem ortaya çıkmış ve iş yerlerinde endüstri psikolojisinin önemi artmıştır. İkinci Dünya Savaşı döneminde sanayide yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda insanın merkezinde endüstri alanı daha çok yer edinmeye başlamıştır. Bu teknolojik gelişmelerle savaş uçakları, silahlar daha da gelişmiş ve bu araçları insanların daha kolay kullanabilmesi adına endüstri psikologları daha etkin bir rol almıştır. İleri düzeyde beceriler gerektiren durumlara karşı endüstri psikologları askerlere uygulanacak testler geliştirmişlerdir.

Günümüzde ise endüstri ve örgüt psikolojisi daha çok ölçme ve seçme, verimliliği artıracak çalışmalar, örgütün yapısındaki çalışanların iş doyumunu ve performansını inceleme gibi çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yasin Yüceer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.