Emsal karar: Yargıtay 19 yıl sonra meslek hastalığı dedi

Emekli olduktan 19 yıl sonra kansere yakalanan, 2012 yılında da yaşamını yitiren elektrik kaynakçısı Zafer Genç'in mesleği dolayısıyla asbeste maruz kaldığı tespit edildi. Meslek Hastalığı kararı onandı.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

Yargıtay, emekli olduktan 19 yıl sonra kansere yakalanan, 2012 yılında da yaşamını yitiren elektrik kaynakçısı Zafer Genç'in meslek hastalığından öldüğüne dair yerel mahkemenin verdiği kararı onadı. Kararın ardından aile, SGK Başkanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.'ye 250 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı. Ailenin avukatı Sinem Ezgi Büyükyıldız, kararın emsal teşkil ettiğini belirterek, Türkiye'de bu konuda çok az sayıda karar olduğuna vurgu yaptı. 

Zafer Genç, 1974 yılında Kasımpaşa'daki Camialtı Tersanesi'nde 1. sınıf elektrik kaynakçısı olarak çalışmaya başladı. 1990 yılında emekli olan Zafer Genç, 2009 yılında akciğer zarı kanserine yakalandı. Zafer Genç, 23 Mart 2012 tarihinde meslek hastalığı nedeniyle iş yapamadığını gerekçe göstererek, Beyoğlu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü'ne başvurdu. Beyoğlu SGM, Genç'in iş göremezlik aylığının bağlanması talebini reddetti. Genç, 30 Mayıs 2012 tarihinde yakalandığı kanser hastalığı sebebiyle yaşamını kaybetti. 

ASBEST MARUZİYETİ

Genç'in eşi Aysel Genç ile oğlu Mustafa Zafer Genç, Yüksek Sağlık Kurulu'nun bu kararı üzerine mahkemeye başvurdu. Davacılar adına 2016 yılında İstanbul 20. İş Mahkemesi'ne başvuran Avukat Sinem Ezgi Büyükyıldız, SGK Başkanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. aleyhine dava açtı. Zafer Genç'in yaptığı iş nedeniyle uzun yıllar asbeste maruz kaldığını, asbestin etkisinin 20 yıla kadar sürdüğünü belirterek, meslek hastalığı nedeni ile ölüp ölmediğinin ve bu hastalığın sebep olduğu maluliyet oranının tespitini istedi.


ADLİ TIP KURUMU MESLEK HASTALIĞI DEDİ

Mahkeme, Adli Tıp 1. İhtisas Kurulu'ndan rapor istedi. Mahkemeye gelen 7 Haziran 2017 tarihli raporda, 1. sınıf elektrikçi olarak çalışan müteveffanın asbeste maruz kaldığı, asbeste maruz kaldıktan 10 yıl sonrasına kadar hastalığın belirtilerinin ortaya çıkabileceği, asbestin mezotelyoma etkisinin tıbben bilindiği, kişide tespit edilen mezotelyomanın meslek hastalığı olabileceği belirtildi. Adli Tıp Kurumu 3. Üst Kurulu da dava dosyasına yolladığı 26 Nisan 2018 tarihli raporunda, Zafer Genç'in mezotelyoma hastalığından ölümünün ve yakalandığı bu hastalığın da meslek hastalığı olduğunun kabulünün gerektiği belirtildi. Davalılar SGK Başkanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, Türkiye Denizcilik İşletmeleri davanın reddini istediler.

MAHKEME DAVAYI KABUL ETTİ DAVALILAR KARARI İSTİNAF'A TAŞIDI

Kararını açıklayan mahkeme, davayı kabul etti. Mahkeme, Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporları gerekçe göstererek Zafer Genç'in mesleğinden dolayı mezotelyoma hastalığına yakalandığını ve ölümünün de bu hastalıktan kaynaklandığına karar verdi. Davalılar, SGK Başkanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri, yerel mahkemenin kararını istinaf mahkemesine taşıdı.

İSTİNAF VE YARGITAY YEREL MAHKEMENİN KARARINI ONADI

Yerel mahkemenin kararını 2021 yılında inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 33. Hukuk Dairesi, davalı kurumların istinaf talebini reddederek kararı onadı. Davalılar bu kez de İstinaf'ın kararına temyiz başvurusuna bulundu. 2021 yılının Aralık ayında kararı inceleyen Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, kararın yasal ve hukuksal gerekçeleriyle dayandığı maddi delillere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik görülmediğine kanaat getirdi. Temyiz itirazlarını reddeden Daire, usul ve hukuka uygun olarak gördüğü hükmün onanmasına karar verdi.

'EMSAL TEŞKİL ETMİŞTİR İNSANLAR İÇİN UMUT OLMUŞTUR'

Avukat Sinem Ezgi Büyükyıldız,  2016 yılında yerel mahkemede bu konuya ilişkin dava açtıklarını söyledi. 2019 yılında yerel mahkemenin lehlerine karar verdiğini, İstinaf'ın ve Yargıtay'ın da kararı onadığını vurgulayan Büyükyıldız, "Dosyamız emsal teşkil etmiştir, insanlar için de umut olmuştur. Şimdi tazminat davasını açtık. Dileyelim tüm insanlar için bu umut olsun. Gerçekten de Türkiye'de çok az sayıda bu konuda karar vardır ve bizim için de çok büyük bir şans oldu, umut verdi"  dedi. 

Konuya ilişkin olarak Türk Tabipleri Birliği İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Metehan Akbulut İSG Haber'e konuştu. Akbulut "Kararın tümü henüz elimizde değil ve gerekçelerini bilmiyoruz. Elbette yargı süreci bu kadar uzun sürmemeliydi.
Kararın hukuken ne olduğu üzerinde bir şey söyleyebilecek konumda değilim. Kararın hukuken ne olduğundan ziyade asbest nedeniyle meslek hastalığının tespit edilmesi ile denetimsizlik ve kuralsızlık kaynaklı kansere yakalanmanın meslek hastalığı olarak tespiti çok önemli diye düşünüyorum" dedi. Dr. Metehan Akbulut şöyle devam etti: 


Meslek hastalığı mevzuatımızda iki ayrı yasada tanımlanmıştır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 14. maddesinde: “Meslek hastalığı, sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir.” şeklinde tanımlanmıştır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda ise meslek hastalığı; “Mesleki risklere maruziyet sonucu ortaya çıkan hastalık” şeklinde tanımlanmıştır. Bilindiği üzere meslek hastalığı işçinin çalıştığı ortamdaki sağlığını etkileyen/ bozan hastalanmasına neden olan etmenlerden kaynaklanmaktadır. Yargıtay’ca da onaylanan örnek vakada kişinin yıllarca asbest liflerine maruz kaldığı ve buna bağlı olarak da mezotelyoma denilen akciğer zarı hastalığının geliştiği Adli Tıp raporu ile de teyit edilmiştir. Mezotelyomanın da en önemli etkeni asbest liflerine maruziyettir. İşçinin yakalandığı hastalık ve buna bağlı olarak ölümü de tamamen çalıştığı ortamdaki asbest liflerinden kaynaklanmıştır. Yerel mahkeme ve Yargıtay olumlu bir karara imza atmışlardır. Oysa yargı sürecine gerek kalmadan SGK Yüksek Sağlık Kurulu’nun meslek hastalığı kararını vermesi beklenirdi.
Meslek Hastalıklarının tespiti sürecinde maalesef SGK olaya sigortacılık cephesinden bakmakta ve birçok meslek tanısı konulmamaktadır (bu nedenle de son yıllarda SGK meslek hastalığı istatistiklerini yayınlamamaktadır). SGK meslek hastalığı tespitinde işçinin beden bütünlüğünün bozulması ve hastalanması cephesinden değil, tazmin cephesinden bakmaktadır. Benzer süreci Covid-19 nedeni ile yaşamını yitiren sağlık çalışanlarına meslek hastalığı tanısının konulmamasında görmekteyiz. SGK burada da tazmin vb. konularını öncelemekte ipe un sermekte ve Covid – 19 meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

27 Şub 2022 - 14:09 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.