Metaverse ortamında İSG bilgi yarışması yapıldı

Türkiye’de ilk defa Metaverse ortamında düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Konulu Bilgi yarışması 12 Ocak 2022 tarihinde saat 14.00 de Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri
Metaverse ortamında İSG bilgi yarışması yapıldı
Haber albümü için resme tıklayın

İSG HABER AJANSI

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın “İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar” bileşeni altında İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Hibe Programı uygulanmakta. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen bu söz konusu hibe programı, Sözleşme Makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte ve izlenmekte. Okulda Eğitim, İşyerinde Güvenlik Projesi, program kapsamında Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sivas 1'inci  Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi ve Sivas Elektrikçiler Odası tarafından yürütülmekte.

Proje faaliyetleri arasında yer alan ve Türkiye’de ilk defa Metaverse ortamında düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Konulu Bilgi yarışması 12 Ocak 2022 tarihinde saat 14.00 de Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda gerçekleştirildi. Yarışmaya Sivas il merkezinde faaliyet gösteren on Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden yarışmacı öğrenciler katıldı. Yarışmayı ilginç ve sıra dışı kılan özellik ise yarışmanın Metaverse ortamda Sanal Gerçeklik Gözlükleri ile Sanal ortamda gerçekleştirilmesi oldu.

"DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM YOLCULUĞUMUZUN ÖNEMLİ KİLOMETRE TAŞLARI"

Yarışma başlamadan önce bir konuşma yapan yapan okul müdürü Recai GÜLEZ şunları söyledi:

“Meslek Lisesi olarak güncel teknolojiyi takip etmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda Avrupa Birliği projelerinin sağladığı kaynakları kullanmak bizim için çok önemli. Burada projenin hazırlayan Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alan Şefi Adem KAPLAN ve yürütülmesi aşamasında görev alan tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Milli eğitim bakanlığımızın, valiliğimizin ve özellikle Sayın Valimiz Salih AYHAN’ın ve il milli eğitim müdürlüğümüzün destekleri değişim ve dönüşüm yolculuğumuzun önemli kilometre taşlarını oluşturmaktadır. Mesleki eğitim sürecinde öğrencilerimize sağladığımız yeni teknolojilerle donatılmış atölye ve laboratuvar ortamları mezunlarımızın istihdamına katkı sağlamaktadır.” 


Yarışmaya katılan tüm ekiplere hediyeler verilirken, yine yarışma sonucunda ilk üç dereceye giren öğrencilere Sanal Gerçeklik Gözlüğü hediye edildi. Ayrıca yarışma birincisine okul müdürü Recai GÜLEZ tarafından akıllı bileklik hediye edildi. Tüm katılımcılara ikram servisi yapılmasının ardından yarışma sona erdi.

"Z KUŞAĞINDA İSG KONUSUNDA KALICI BİR ETKİ BIRAKTIK"

İSG Haber Ajansı olarak yakından takip ettiğimiz, bu projeyi hazırlayan ve Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alan Şefi olan Adem Kaplan'a Türkiye'de bir ilk olan Metaverse ortamında bilgi yarışması ile ilgili fikirlerini sorduk. 

Adem Kaplan,  “Okulda Eğitim, İşyerinde Güvenlik” isimli Avrupa Birliği hibe projesinin potansiyel işçi/işveren olan meslek lisesi öğrencilerinde iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının ve kültürünün daha işe girmeden oluşturulması, ve bu öğrencilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilirken daha yenilikçi yöntemler kullanılarak bilgilerin kalıcı olması gibi iki özel amacı olduğunu söyledi. Bu iki özel amaca da ulaştıklarını da ekledi. Kaplan, şöyle devam etti:

Eğitimlerimizi sanal gerçeklik (VR) gözlükleriyle yaparak Z kuşağı denilen bu yaştaki öğrencilerimizde İSG konusunda kalıcı bir etki bıraktığımızı gözlemliyorum.
Projemizin bu amaçlarının daha genele yayılması ve ilimizde bulunan tüm meslek liselerindeki öğrencilerde de farkındalığın artırılması amacıyla İSG temalı bir bilgi yarışması düzenledik. Bu yarışmadan önce bir İSG kitapçığı hazırladık ve ilimizdeki tüm meslek liselerine yeterli sayıda ulaştırdık. Yarışmanın da bu kitapçık içeriğinden ve ödüllü olacağını belirttik. Böylece öğrenciler arasında tatlı bir rekabet ortamı da oluşturarak katılımın artmasını amaçladık.
Yarışmaya Sivas Merkez’de bulunan tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden öğrenciler katıldı. Tabi yarışmayı asıl ilginç kılan klasik yöntemler dışında, projenin konseptine uygun olarak bugünün popüler konularından olan “Metaverse– Sanal Evren” ortamında VR gözlükleriyle yapılmasıydı. Yarışmanın gözlüklerle yapılacağını söylediğimizde hem yarışmacı hem de seyirci öğrencilerin yüzlerindeki şaşkınlık ve mutluluk ifadelerini görmenizi isterdim. Çünkü hemen hiçbiri VR gözlüğü kullanmamış ve merak ediyorlardı. Bizim de amacımız zaten öğrencilerin hem İSG hem de yenilikçi eğitim yöntemleri konusunda farkındalık oluşturmaktı. Böylece bu amaca da ulaşmış olduk. Sanırım Türkiye’de, hatta belki de dünyada bu şekilde VR gözlükleriyle yapılan ilk bilgi yarışması oldu. Bu da bizim için bir gurur kaynağı.
Yarışma gayet çekişmeli geçti. Böylece hem yarışmacı hem de seyirci öğrenciler ister istemez İSG konusunda bilgilenmiş de oldu. Yarışma sonunda tüm katılımcı okullarımıza projemizin konseptine uygun olarak baret, iş yeleği, gözlük, eldiven ve iş ayakkabısından oluşan birer KKD seti, ayrıca ilk üç dereceye giren okulumuza da birer sanal gerçeklik gözlüğü hediye ettik.
Yarışma bittikten sonra katılımcı okulların hepsinden tebrik ve teşekkürler aldık. Böyle bir ortamı ilk defa gördüklerini ve çok beğendiklerini belirttiler. Ayrıca hem İSG konusunda hem de VR gözlükleriyle nasıl eğitim verildiği konusunda birçok soru aldık. Yarışmadan sonra diğer okullardan gelen birçok öğrenci ve öğretmen VR gözlükleri ile uygulama yapmak istediler. Hepsine yardımcı olduk.
Bu durum da gösteriyor ki, özellikle pandemi döneminde derslere ilgisi azalan öğrencilerin uygun yöntem ve tekniklerle ilgileri tekrar kazanılabilir. Sadece gençleri biraz daha motive edecek innovatif yöntemlere ihtiyacımız var. Bu bilgi yarışması da bizim ne kadar isabetli bir eğitim yöntemi seçtiğimizi tescillemiş oldu. Bu açıdan da AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen projemizin mali kaynaklarını verimli bir şekilde kullandığımız için de mutluyuz.
İlginiz için çok teşekkür ederiz.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

14 Oca 2022 - 18:00 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.