4 adımda İSG yüksek lisans programı

İşyerlerinde çalışanların sağlığını ve oluşabilecek tüm mesleki riskleri önlemek amacıyla kurulmuş olan İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı için merak edilenleri 4 adımda derledik. Tüm detaylar haberimizde.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI | AYÇA YASLI

Yüksek lisans eğitimi bir fakülte öğretimine dayalı ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretim biçimidir. Bu eğitim bireylerin ilgili branşta uzmanlaşması ve uzmanlığını bilimsel bir makaleyle ortaya koymasını kapsar. Tezli ve tezsiz yüksek lisans olarak ikiye ayrılan eğitim programında adaylar lisans not ortalaması, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) puanı, yabancı dil puanı ve mülakat puanına göre değerlendiriliyor. Ancak tezsiz yüksek lisans programlarında ALES koşulu aranmıyor.  

İSG YÜKSEK LİSANS PROGRAMI NEDİR?

Ülkemizde her geçen gün önem kazanan iş sağlığı ve güvenliği alanında en çok merak edilen hususlardan biri de bu program için yüksek lisans eğitim programıdır. Bu programdan mezun olan öğrenciler,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın açmış olduğu İş Güvenliği Uzmanlığı “B Sınıfı” belge alma sınavına doğrudan girmeye hak kazanmakta. Bakanlığın yaptığı bu düzenlemenin ardından "İSG Yüksek Lisans Programları" en çok merak edilen hususlardan biri olmaya başladı. İSG Haber Ajansı olarak bu hususta en çok sorulan soruların cevabını sizler için araştırdık. 

KİMLER İSG YÜKSEK LİSANS PROGRAMINA BAŞVURABİLİR?

İş sağlığı ve güvenliği yüksek lisans eğitimine tercihen mühendislik ve mimarlık mezunları olmakla birlikte programa tüm lisans mezunları başvurabilmekte. Tezli ve tezsiz yüksek lisans olarak ikiye ayrılan programda, başvuru koşulları da farklılık göstermektedir. Bilimsel araştırmalar içeren tezli yüksek lisans programına genellikle akademisyenliği hedefleyen adaylar başvuru yapmakta. Tezsiz yüksek lisans ise iş hayatında yükselmeyi hedefleyenler tarafından yapılıyor. Bu nedenle doğrudan "B Sınıfı” belge alma sınavına girmeye hak kazanmak isteyen adaylar tezsiz yüksek lisans programını tercih ediyor. Buna göre;

Tezsiz yüksek lisansa başvurmak isteyen adayların öncelikle üniversitelerin dört yıllık lisans bölümlerinden mezun olması gerekmekte. Başvuru için ALES puan şartı ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) şartı aranmıyor. Öte yandan tezsiz yüksek lisans programları şu an uzaktan yürütülüyor. Tezsiz yüksek lisans programları öncelikli olarak mimarlık ve mühendislik fakülteleri mezunları ile fizik, kimya, biyoloji bölüm mezunlarına yönelik olarak sürdürülüyor. Öncelikli olarak belirtilen alanlar dışındaki kişiler İSG Yüksek Lisansı yapsalar dahi mevcut mevzuat gereğince İş Güvenliği Uzmanı olamıyor. Mimarlık, mühendislik fakülteleri mezunları ve fizik, kimya, biyoloji bölüm mezunlarının dışındaki adayların İş Güvenliği Uzmanlık Sınavı'na girebilmeleri için Ön Lisans İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünü bitirmeleri gerekiyor.

UZAKTAN İSG TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMINA BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

İSG tezsiz yüksek lisans programlarına başvuru tarihleri her kuruma göre değişiklik gösteriyor. Başvuru için gerekli belgeler ise şu şekilde: 

- Kesin Kayıt Başvuru Formu
- Nüfus Cüzdan Fotokopisi
- Vesikalık Resim 2 Adet
- Özgeçmiş
- Lisans Diploması (E-devletten Alınacak Mezuniyet Belgesi)
- Lisans Transkripti Aslı yada Noter Onaylı Sureti (FOTOKOPİ KABUL EDİLMEMEKTEDİR)
- Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesi (E-devletten Alınacak)
- Adli Sicil Kaydı (E-devletten Alınacak)

Tezsiz yüksek lisans süreleri 1 yıl olmakla birlikte, öğrencilerin programdan mezun olabilmeleri için minimum 30 krediyi tamamlaması da zorunlu. Öğrencilerin, haftada 3 saatten, en az 5 adet zorunlu ders (15 kredi-35 AKTS), 5 adet seçmeli ders (15 kredi-30 AKTS) ve kredisiz araştırma projesi (40 AKTS) alması gerekmekte.

BAŞARI ORANLARI

Yüksek lisans programının ardından sınava giren adayların başarı oranları konusunda henüz bakanlık tarafından açıklanan bir istatistik bulunmuyor. Yüksek lisans ile direkt olarak " B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı" olan kişilerin ise sahada tecrübe edinmemiş olması tartışma konusu. 

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

# İSG SINAVI İLE İLİŞKİLİ:
# İSG PROFESYONELLERİ İLE İLİŞKİLİ:
# EĞİTİM İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

11 Kas 2021 - 09:00 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.