İşyeri hekimleri pandeminin güncel durumunda işçilerin sağlığı için bilgi notu oluşturdu

DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası’nın talebi üzerine Türk Tabipleri Birliği (TTB) İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği (İSİH) Kolu Yürütme Kurulu tarafından “pandeminin güncel durumumda işçilerin sağlığının korunabilmesi” amacıyla bilgi notu oluşturuldu. İSİH Kolu Başkanı Metehan Akbulut, bilgi notunu yavaş yavaş diğer sendikalara da ileteceklerini belirtti.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

Türkiye'de Covid-19 vakalarında artış yaşanmasıyla birlikte toplu yerlerde alınması gereken önlemler tekrar konuşulmaya başlandı. Özellikle iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından yeni pandemi önlemleri sıkça gündeme geliyor. Bu kapsamda DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası’nın talebi üzerine Türk Tabipleri Birliği (TTB) İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği (İSİH) Kolu Yürütme Kurulu tarafından “pandeminin güncel durumumda işçilerin sağlığının korunabilmesi” amacıyla bilgi notu oluşturuldu. İSİH Kolu Başkanı Metehan Akbulut, bilgi notunu yavaş yavaş diğer sendikalara da ileteceklerini belirtti. 

İSİH tarafından hazırlanan bilgi notunda hakim hale gelen Omicron’un BA.5 alt varyantı çok daha kolay bulaşmakta ve hızla yayılmakta olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca şu ifadelere yer verildi:

Toplum sağlığının gerçekten korunabilmesi için öncelikle şu anda terk edilmiş görünen COVID-19 tedbirlerinin ulusal çapta yeniden hayata geçirilmesi, aşılamanın yaygınlaştırılması ve hızlanması gerektiğini söylüyoruz. Ancak üretim yerlerindeki işçilerin sağlığının korunabilmesi için de işyerlerinde uygulanmasını önerdiğimiz tedbirlerle ilgili hatırlatma yapmak istiyoruz.

İSİH tarafından oluşturulan bilgi notunda ayrıca şunlara değinildi:

Yeni işe girişlerde tam bağışıklık/aşı durumuna özen gösterilmeli; aşılaması olmayan işçilerde aşılama süreci dikkat ile takip edilmelidir.
Ülkemizdeki aşılanma oranları istenilen seviyenin epey altında kalmış, hatırlatma dozlarını tamamlayanlar ancak nüfusun üçte birine ulaşmıştır. İşçilerdeki aşı tereddüdünün giderilebilmesi için işyerlerinde bilgilendirici ve cesaretlendirici aşılama kampanyaları yapılmalıdır. Aşılamaların işyerlerinde yapılması sağlık müdürlüklerinden talep edilmelidir.

COVİD İHTİMALİ OLAN İŞÇİLERE GÜVENCE VERİLMELİ

COVID-19’a ait hastalık şikâyetleri olan işçilerin işyerine gelmeden önce sağlık kurumuna başvurup PCR veya hızlı antijen testi yaptırmaları ve testleri sonuçlanana kadar işyerine gelmemeleri işyerinde pandeminin kontrol altında tutulabilmesi için çok önemlidir. Bu durumda olan işçilerin ücret kesintisi, izin kaybı gibi hak kayıplarına uğramayacaklarına dair işveren tarafından işçilere güvence verilmesi gerekmektedir. Ayrıca işçiler bu süreçler konusunda işyeri sağlık birimlerini bilgilendirmeli ve sağlık birimleri tarafından süreç boyunca takip edilmelidir.

HIZLI ANTİJEN TESTLER UYGULANMALI

Hastalığın hızla yayıldığı, vaka sayılarının arttığı dönemlerde tarama amaçlı hızlı antijen testlerinin uygulanmasını öneriyoruz. Bu testlerin uygulanma yöntemine en doğru şekilde karar verecek olan işyeri hekimleridir.
Pandeminin geldiği bu aşamada kapalı alanlarda maske kullanılması zorunludur. İşverenler, üretim sürdüğü sürece işçilerin tamamına standartlara uygun, koruyuculuğu yüksek ve yeterli sayıda tıbbi maske temin etmelidir. Üretim ortamında kirlenmesi muhtemel olan maskelerin yerine yenileri derhal temin edilmelidir.

SERVİSLER FİZİKSEL MESAFEYE UYGUN PLANLANMALI

Toplu ulaşım araçları ve personel servisleri hastalığın hızla yayılması için elverişli ortamlara dönüşebilir. İşçilerin ulaşımı için fiziksel mesafeye uygun olarak planlanmış servis araçlarının temini işverenin sorumluluğundadır. Vaka sayılarının çok hızla arttığı bu dönemde servislerde maske kullanılması gerekmektedir. Yine servislerde damlacık oluşumuna sebep olacak bağırma, konuşma gibi aktivitelerin sınırlandırılması, klimaların iç sirkülasyona sebep olmayacak şekilde çalıştırılması göz önünde bulundurulmalıdır.

İŞÇİLERİN BESLENMESİ DE SON DERECE ÖNEMLİ

İşçilerin sağlığı ve pandemi döneminde bağışıklığın yüksek tutulabilmesi için işçilerin sağlıklı beslenmesi son derece önemlidir. Pandemi bahanesiyle işyerlerinde kumanya gibi sağlıksız beslenme tarzlarına geçilmesini doğru bulmuyoruz. İşyerlerindeki yemekhanelerde fiziksel mesafeye uygun oturma düzenleri sağlanarak sıcak yemek servisleri devam etmelidir. Hava koşullarının uygun olduğu zamanlarda dış alanların kullanımı değerlendirilmelidir.

Damlacık ve temas yolu yanı sıra hava yolunun da COVID-19’un en yüksek bulaş yollarından olduğu bilinmektedir. İşyerlerindeki havalandırma sistemleri hastalığın yayılması için uygun ortam yaratabilir. Hastalığın yayılma riskini minimuma indirmek için işyerlerindeki havalandırma sistemlerinin yüzde100 taze hava beslemesi ile çalışması gündeme alınmalıdır. Soyunma odaları ve yemekhaneler gibi belirli zaman dilimlerinde insan yoğunluğunu fazla olduğu ortamlarda UV-C hava sterilizasyon cihazlarının kullanımı değerlendirilmelidir.

HER İŞYERİNE BİR HEKİM BİR HEMŞİRE BİR UZMAN

Önerdiğimiz COVID-19 tedbirlerinin işyerlerinde uygulanabilmesi ve uygulamaların denetlenebilmesi için işyerlerinde işyeri hekimi, işyeri hemşiresi ve iş güvenliği uzmanının istihdam edilmiş olması elzemdir. OSGB’ler üzerinden taşeron işçi statüsünde çalışmakta olan ve özlük haklarından büyük oranda yoksun bırakılan bu profesyonellerin işyeri ve işçiler ile gerçek bir bağ kurması olanaksızdır. OSGB’lerin işçi sağlığının korunmasına dair verdikleri zararı tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz.

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

05 Ağu 2022 - 15:00 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.