Kamu çalışanı doktorlar işyeri hekimliği yapabilir mi?

Kamu çalışanı doktorların en çok merak ettiği konulardan biri de işyeri hekimliği görevi... Bu kapsamda Türk Tabipleri Birliği İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kol Başkanı Dr. Metehan Akbulut'a sorduk: Kamu çalışanı doktorlar işyeri hekimliği yapabilir mi?

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI | AYÇA YASLI

2016 yılından itibaren süregelen bütün iş yerlerinin işyeri hekimi (İYH) bulundurma mecburiyeti kararı ardından ‘’kamuda çalışan doktorlar işyeri hekimliği yapabilir mi?’’ sorusu da önem kazandı. Dr. Metehan Akbulut'tan edindiğimiz bilgilere göre: 6331 Sayılı Kanun'un 8'inci maddesine göre, iş güvenliği uzmanlığı veya işyeri hekimliği belgesine sahip olan bir kamu görevlisi, asli görevinin yanı sıra kendi çalışmakta olduğu kurumda, kurumun üst yöneticisi tarafından iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi olarak görevlendirilebilir.

AZAMİ 30 SAAT

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ya da aile hekimi olan tabipler;

Kurumunda yöneticilik görevi bulunmaması,
Çalışma saatleri dışında işyeri hekimliği yapması,
Kurumundan izin alması koşuluyla aylık azami 30 saat işyeri hekimi olarak çalışabilir.

Ayrıca Akbulut'tan edindiğimiz bilgiler şu şekilde:

“Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı personeller gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine (30 saat) uyarak çalışmakta oldukları kurumda veya yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, ilave ödeme de hizmet alan kurum tarafından yapılıyor. "

30 SAATİ AŞAN İYH SÖZLEŞMELERİ İPTAL EDİLİR Mİ?

Dr. Metehan Akbulut'un aktardıklarına göre 30 saati aşan sözleşmeler 10 Şubat 2019 tarihinden itibaren iptal edilmeye başlandı. Konuya ilişkin 7 Temmuz 2018 tarihinde İSG-Katip üzerinden iki önemli duyuru yayınlandığını ifade eden Akbulut, şöyle devam etti:

"Duyurulardan birinde 30 saatten fazla işyeri hekimliği yapan kamu ya da aile hekimleri hakkında işlem yapılacağı söylenmişti. Diğer duyuruda ise aylık yasal çalışma süresini aşan işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları hakkında işlem yapılacağı söylenmişti. Söz konusu uyarılardan 7 ay sonra İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü  (İSGGM) bu konuda adım attı ve aile hekimliği yapan, kamuda çalışan ya da özelde tam zamanlı çalışan, aynı zamanda da işyeri hekimliği yapan hekimlerin İSG-Katip sözleşmeleri 30 saati aşıyorsa, yalnızca 30 saate kadar olan değil, İSG-Katip’teki tüm sözleşmeleri 10 Şubat 2019 tarihinden itibaren iptal edilmeye başlandı.
Diğer bir deyişle, aile hekimliği yapan ya da kamuda çalışan hekimler ile Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bir özel hastane ya da özel üniversite hastanesi bünyesinde tam zamanlı çalışan hekimlerden, 30 saat için izin alıp da yine 30 saati geçmeyecek şekilde yetkilendirme yapanların dışında kalanların İSG-Katip’teki tüm sözleşmeleri iptal ediliyor.
İptal edilen bu hekimlerden, daha önce 30 saat çalışma izni alanlar, hemen 30 saati aşmayacak şekilde sözleşmelerini İSG-Katip üzerinden güncelleyebilecekler. Ancak, izin almamış olanların izinlerini almadan İSG-Katip’ten sözleşme yapmaları mümkün olmayacak.

"NASIL İYH OLABİLİRİM?"

İş sağlığı ve güvenliği alanında faaliyet göstermek isteyen doktorların mecburi işyeri hekimliği eğitimi görmesi gerekir. Bu kapsamda öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yetkilendirilen kurumdan eğitim almak gerekiyor. Eğitim sonunda ÖSYM tarafından yılda 2 kez düzenlenen sınavlardan başarılı olan adaylar, işyeri hekimliği sertifikası almaya hak kazanıyor. 

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

01 Ağu 2022 - 13:55 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.