Soma linyit işçileri özelleşmeye direniyor

Soma’da Türkiye Kömür İşletmeleri’ne bağlı bir işletmenin özelleştirilmeye çalışmasına işçilerden tepki yağıyor. İşçiler, Maden-İş Sendikası öncülüğünde Ankara’ya doğru yürüyüşe geçti.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

Soma’da Türkiye Kömür İşletmeleri’ne bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi bünyesindeki Eynez açık ocağının bir bölümünün özel bir şirkete devrine karşı işçiler eylem gerçekleştirdi. Bu kapsamda Maden-İş Sendikası öncülüğünde haklarını savunmak isteyen Soma linyit işçileri Ankara'ya doğru yürüyüş yapıyor. 

Gerçekleştirilen eylem kapsamında sendikalardan da destek eksik olmadı. Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Yönetim Kurulu, Soma maden işçilerinin eylemine destek olarak yazılı basın açıklaması yayınladı. TÜMTİS Yönetim Kurulu tarafından yayınlanan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

HEPİMİZ ADINA DİRENEN SOMA LİNYİT İŞÇİLERİNİ VE TÜRKİYE MADEN-İŞ SENDİKASI’NI SELAMLIYORUZ
Soma’da Türkiye Kömür İşletmeleri’ne bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi bünyesindeki Eynez açık ocağının bir bölümünün özel bir şirkete devrine karşı işçiler, Maden-İş sendikası öncülüğünde Ankara’ya doğru yürüyüşe geçti. İşçilerin her tür hak talebini zorbalıkla bastırmaya çalışan hükümet, madencilerin yürüyüşünü de engellemeye çalışıyor.
Soma linyitlerinin özelleştirilmesine, halkın değerlerinin bir avuç sermayedara peşkeş çekilmesine karşı direnen Soma maden işçileri, bu direnişi sadece kendileri için değil, hepimiz için yapıyorlar. Maden işçilerinin tek derdi, kendi ücretleri ve işleri değildir. Maden işçilerinin direnişi, bütün Türkiye içindir.
Yeni olduğu için Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesinin sonuçlarını hepimiz çok iyi hatırlıyor, iliğimizde hissediyoruz. Çünkü Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi sadece oradaki işçilerin işlerinden olmalarına sebep olmadı. Sadece pancar üreticisi köylüleri sefalete sürüklemekle de kalmadı. Bütün Türkiye halkı şekeri 5-10 kat daha pahalıya almaya başladı. Ve özelleştirmenin bu sonucunu ne yazık ki ömür boyu yaşayacağız.  
Aşırı kâr hırsı ile gözü dönmüş sermayedarların tek amacı kâr etmek olduğu için, halkın istekleri ve talepleri umurlarında olmadığı için, özelleştirilen fabrikalar kapatılabiliyor. Halkın ihtiyacına rağmen yüzlerce, bazen binlerce işçiyi işsiz bırakıp fabrikaların yerine villalar, binalar dikebiliyorlar. Sümerbankları kapatıp binlerce işçiyi işsiz bırakıp fabrika arazilerine binalar dikebildiler. Tekel’i özelleştirip arazilerini betonlaştırdılar. Türk Telekom’un içini boşaltıp kuru bir iskelet gibi ortada bıraktılar.
Bu fabrikalarda üretilen ürünler dolarla, çok daha pahalıya ithal edilir oldu. Özelleştirilen madenlerde çıkarılan madenler, devlet tarafından çok daha pahalı fiyatlarla bu şirketlerden satın alındı. Devlet ve halk bu şekilde büyük zarara uğratıldı. Elektrik özelleştirildi. Gerçek maliyetinin 3-5 katı fiyata elektrik tüketmeye başladık.
Yani özelleştirme demek; sadece halk adına devlete ait olan değerlerin şirketlere peşkeş çekilmesi ve işçilerin işsiz kalması demek değildir. Özelleştirme demek, bütün yaşamımız boyunca çok daha pahalı yaşamamız, bir avuç sermayedar için halkın sürekli acı çekmesi demektir. Özelleştirme demek, aşırı kâr hırsıyla gözü dönmüşçesine saldıran sermaye sınıfına cebimizdeki paraların oluk oluk akması demektir. Özelleştirme demek, işsizlik, açlık, pahalılık, taşeronlaşma, iş cinayetleri, sendikasızlaşma ve güvencesizlik demektir. 
Maden-İş Sendikası öncülüğünde Ankara’ya yürüyen Soma maden işçileri hepimiz adına direnmekte, hepimiz adına yürümektedir. Bütün emek örgütleri ve sendikalar maden işçileriyle omuz omuza mücadele içinde olmalıdır.
İşçi sınıfı bir bütün olarak maden işçilerinin yanında olmazsa, şeker fabrikalarının özelleştirilmesindeki sonuç burada da aynen yaşanacak, linyiti çok daha pahalıya tüketmeye başlayacağız. Özelleştirmenin bütün acısını hepimiz birlikte yaşayacağız.
Hepimiz adına direnen Soma maden işçilerini coşkuyla selamlıyor, bu mücadelede yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz.

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

27 Tem 2022 - 09:30 - Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.