"Meslek hastalıkları sebebiyle yaşanan hak kayıpları önlenmeli"

Çalışma hayatında çalışan sağlığını korumak adına iş kazaları kadar meslek hastalıkları da önemli bir yere sahip. Meslek hastalıkları sebebiyle yaşanan hak kayıpları için Meclis Araştırması talep edildi.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

İş sağlığı ve güvenliği, çalışma hayatında çalışanların sağlığı ve güvenliği başta olmak olmak üzere işçi ve işvereni maddi ve manevi anlamda korumayı amaçlar. 

İş kazaları kadar meslek hastalıklarının da önemli olduğu çalışma hayatında, meslek hastalıkları şu şekilde tanımlanıyor:

  • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından, meslek hastalığını, işyerinde bulunan faktörlerin etkisi ile meydana gelen hastalıkların ortak adı,
  • Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından "hastalığa sebep olan birçok etken içinde işle ilgili faktörlerin de bulunduğu hastalıklar",
  • Türkiye'de Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre ( Kanun Numarası 5510, Resmi Gazete:16.6.2006–26200) 'meslek hastalığı; çalıştırıldığı işin niteliğine göre tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, sakatlık ya da ruhi arıza halidir'
  • 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 3. Maddesine göre ise meslek hastalığı, “mesleki risklere maruziyet sonucu ortaya çıkan hastalığı” şeklinde ifade ediliyor.

Meslek hastalıkları çalışılan sektöre göre değişiklik göstermekle beraber, kimyasal maddelerin neden olduğu hastalıklar, solunum sistemi hastalıkları, deri hastalıkları, işitme sorunları, vibrasyon (titreşim) sendromu gibi çeşitli sınıflara ayrılıyor.

MESLEK HASTALIKLARININ ÖNEMİNİN FARKINDA DEĞİLİZ

Ülkemizde en önemli sorunlardan biri meslek hastalıklarının öneminin farkında olunmaması. İş kazaları gibi görünürlüğü bulunmadığı için çoğu zaman çalışanlar ve doktorlar tarafından normal bir hastalık olarak görülebiliyor. Tedavisi de bu şekilde uygulanıyor. Ancak çalışma ortamında bulunan iş aletleri, kullanılan hammaddeler, hammaddenin dönüşmesi sürecinde ortaya çıkan gaz, toz, gürültü gibi etkenlerin vb. tehditler meslek hastalığına sebebiyet veriyor. Bu sebeple çalışan veya emekli olan çalışan sağlık kontrolüne gittiğinde çalışmakta olduğu veya çalışmış olduğu iş hakkında bilgi vermesi gerekir. 

Meslek hastalıkları için açılmış olan birçok meslek hastalığı hastanesi kapatıldı. Bu sebeple meslek hastalığına yakalanan birçok kişinin işe başladığı günden itibaren düzenli periyotlarla kayda alınması gereken sağlık verileri bulunmuyor. 

SGK'YA GÖRE MESLEK HASTALIĞINDAN ÖLÜM YOK

Türkiye'de iş kazaları ve meslek hastalıkları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından takip ediliyor. En son 2020 yılının verileri yayınlandı. 2020 yılına kadar yayımlanan verilerde Türkiye’de 2013 yılından bu yana meslek hastalıklarından kaynaklı ölüm vakası yok görülmüyor. Ancak Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre, her yıl işle ilgili kaza ve hastalıklar sonucunda 2 milyondan fazla kişi yaşamını yitiriyor. 

MESLEK HASTALIKLARI İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTENDİ

Meslek hastalıkları açısından yeterli verilerin bulunmaması, işçi sağlığının meslek hastalıkları sebebiyle olumsuz etkilenmesi, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin yetersiz kalması hakkında açıklamalarda bulunun CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, meslek hastalıklarından doğan hak kayıplarının önlenmesinin araştırılarak tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin sunulması için Meclis Araştırması açılmasını teklif etti.

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

26 Tem 2022 - 12:45 - Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.