Cisco araştırdı: Hibrit çalışanlar daha mutlu ve daha sağlıklı oluyor

Cisco, 10 binden fazla profesyonelle, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'yı kapsayan hibrit çalışma araştırması gerçekleştirdi. Araştırmaya katılanların yüzde 76'sı hibrit ve uzaktan çalışma modelinin yaşamlarını her anlamda iyileştirdiğini söyledi.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

CISCO'NUN Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) ülkelerinde yaptığı Global Hibrit Çalışma Araştırması'na göre, hibrit modelde çalışanlar, mental, fiziksel ve finansal bakımdan, diğer çalışanlara kıyasla daha iyi durumdalar.

HİBRİT VE UZAKTAN ÇALIŞMA YAŞAMLARI İYİLEŞTİRİYOR

Araştırma, EMEA bölgesindeki ülkelerde, 10 binin üzerinde çalışanla yapıldı. Çalışanların yüzde 76’sı hibrit ve uzaktan çalışma modelinin genel olarak yaşamlarını her anlamda iyileştirdiğini söyledi. Yüzde 75’inden fazlası ise özellikle daha esnek çalışma saatleri nedeniyle iş/özel yaşam dengelerinin daha iyi kurulduğunu aktardı. yüzde 60’a yakını, işe gidip gelmek için ayrılan zaman azaldığından haftada en az 4 saatin kendilerine kaldığını söylerken; katılımcıların yüzde 22’si bu sürenin 8 saati bulduğunu belirtti.

İşte raporun detayları:

SOSYAL REFAH

Modern yaşamın hızı birçok insanın ailesi ve arkadaşlarıyla geçireceği zamanı kısıtlıyor. Bu bağlamda, araştırmaya katılanların yüzde 39’u, ailelerine, arkadaşlarına ve hatta evlerindeki hayvan dostlarına ayıramadıkları zamana, hibrit/uzaktan çalışma sayesinde yeniden kavuştuğunu söyledi. Yüzde 67’si hibrit çalışma modelinin aile ilişkilerini iyileştirdiğini, yüzde 46’sı ise arkadaşlık ilişkilerinin güçlendiğini ifade etti.

FİNANSAL REFAH

Hibrit çalışma ortamının genellikle gözden kaçırılan bir avantajı da ofise gidip gelmenin ortadan kalkmasıyla sağlanan maddi tasarruf. Yakıt ve ulaşım giderleri, kahve veya yemek gibi küçük kalemler hesaplandığında ciddi bir maliyet ortaya çıkabiliyor. Nitekim araştırmaya katılanların yüzde 69’u uzaktan çalışırken tasarruf yaptığını, yüzde 84’ü de bu tasarrufların uzun vadede sürdürülebileceğini belirtti. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 67’si ise iş değiştirmeyi düşündüklerinde bu faktörü de hesaba katacaklarını söyledi.

DUYGUSAL VE MENTAL REFAH

Ruh sağlığı yaşamın birçok alanını etkiler. Nitekim, ankete katılan çalışanların yüzde 53’ü hibrit ve uzaktan çalışma modelinin ruh sağlığına iyi geldiği görüşünde. Katılımcıların yüzde 78’inden fazlası hibrit çalışma sayesinde daha mutlu olduklarını, yüzde 55’i ise uzaktan çalışmanın stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğunu ifade etti.

BEDEN SAĞLIĞI

Ankete katılanların yüzde 60’ı, uzaktan çalışırken daha çok egzersiz yapabildikleri ve yeme-içme alışkanlıklarını değiştirdikleri için fiziksel olarak daha sağlıklı olduklarını ifade etti.

CİSCO'DAN HİBRİT ÇALIŞMAYI DESTEKLEYEN İNOVASYONLAR

Hibrit çalışma, iş yapış şekillerinin pandemiyle birlikte hız kazanan dijital dönüşüme bağlı olarak değişmesiyle birlikte yaygınlaştı. Cisco araştırması gösterdi ki çalışanlarına ofis içinde veya dışında çalışma özgürlüğü sunan şirketler, şirket aidiyetini ve çalışanların refahını güçlendirebiliyor. “Nereye gittiğiniz değil, ne yaptığınız önemlidir" vizyonundan hareketle Cisco da hibrit ve uzaktan çalışmayı desteklemeyi amaçlayan birçok uygulamayı hayata geçirdi. Cisco, kuruluşların hibrit çalışma potansiyelini tam anlamıyla gerçekleştirmeye yardımcı olacak çeşitli iş birliği teknolojileri ve stratejilerini geliştirme konusunda da güçlü bir deneyime sahip.

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

19 Tem 2022 - 10:34 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.