Bakan Bilgin: "Bizim bürokratik alışkanlıklarımız akademik bilgiden yeteri derecede istifade etmeyi engelliyor"

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen panele katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, açılış konuşması yaptı.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

18 Temmuz'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından  'Uzaktan Çalışmada İş Sağlığı Ve Güvenliği Çerçevesi: Sağlıklı Ve Üretken Uzaktan Çalışma' başlıklı bir panel gerçekleştirildi. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesaplarından çevrimiçi olarak gerçekleştirilen panele açılış konuşması yapmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katılım sağladı. 

Bakan Vedat Bilgin, sözlerine iş sağlığı ve güvenliğinin çok önemli olduğunu ifade ederek, insanın canından yaşama hakkından daha önemli hiçbir değer olmadığını belirtti. "Bu sebeple çalışma hayatının en büyük değeri olan insanın çalışma süreci içerisinde korunması paha biçilemez" dedi. 

Ayrıca Bakan Bilgin, "Yeni çalışma ilişkileri içerisinde çalışanların emekçilerin sağlığının korunması bizim öncelikli görevimizdir. İnsan varsa diğer şeyler var. İnsan yoksa diğer şeylerin hiçbir önemi yok. Bu konudaki hassasiyetimiz, kurumsal yapının diğer unsurları tarafından da aynı hassasiyetle takip edilmektedir" ifadelerini kullandı.  

"PANDEMİDE UZAKTAN ÇALIŞMA ÖN PLANA ÇIKTI"

Günümüzde iş sağlığı ve güvenliğinin nasıl önem kazandığını görmek için geçmişe, çalışma hayatının evrimine bakılması gerektiğini belirten Bakan Vedat Bilgin, pandemi süreciyle çalışma hayatına giren uzaktan çalışma sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. 

Pandeminin uzaktan çalışma modelini ön plana çıkardığına değinen Bilgin, “Yaklaşık son 20 senedir çalışma biçimleri içerisinde yeni çalışma modellerinin kurulacağına dair geniş bir tartışma vardı. Fakat pandemi süreci insanlara zorunlu bir deney yapma fırsatı verdi. Bu değişimlerin olması OECD raporlarına göre önümüzdeki 25 yıl içinde öngörülüyordu, pandemi ile birlikte bunların birçoğunu denemek durumunda kaldık. Dolayısıyla deneyince gördük ki hem kamuda hem özel sektörde yeni çalışma hayatı ilişkilerinin devreye girmesi aslında mümkün ve gerekliymiş” diye konuştu.

"BİZİM BÜROKRATİK ALIŞKANLIKLARIMIZ AKADEMİK BİLGİDEN YETERİ DERECEDE İSTİFADE ETMEYİ ENGELLİYOR"

Akademik bilgiden her zaman istifa etmek gerektiğini belirten Bakan Bilgin, “Bizim çalışma mevzuatımızda iş sağlığı ve güvenliği başta olmak üzere bütün çalışma kanunumuz eski toplum yapısının ilişkilerini düzenleyen kurallara göredir. Toplumsal ilişkiler hızlı bir şekilde değişiyor, bu konularda yenilik yapmamız lazım” dedi.

“UZAKTAN ÇALIŞMANIN DEVREYE GİRMESİ KAÇINILMAZDIR”

1 Mayıs'ın ortaya çıkışının altında uzun mesai saatlerinin bulunduğunu söyleyen Bakan Vedat Bilgin, şunları kaydetti:

"8 saati biz normal olarak algılamaya başladık. Oysa yeni teknolojiler, insanın emeğini ikame eden yeni bilgiler üretim sürecine girdikten sonra 8 saat mesai artık eski alışkanlığımızın bir parçası olarak duruyor diye düşünmemiz, eleştirmemiz lazım. Bugün birçok ülkede 8 saatin aşağıya çekilmesine dönük çalışmalar var. Geçtiğimiz günlerde İngiltere'de bu konuda pilot bir uygulama başlatıldı. Bunlar yaygınlaşacak. Muhtemelen 25 yıl sonra 6 veya daha az saat fiziki çalışma, onun dışında uzaktan çalışmanın da olduğu çalışma biçimleri devreye girecek. Bu kaçınılmaz. Teknoloji emeği ikame ettikçe, teknoloji üretim sürecinin mekanla bağını kopardıkça bu değişmeler kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır."

“UZAKTAN ÇALIŞMADA GÜVENCELİ ESNEKLİK”

Bilgin, çalışma hayatında yaşanan değişimlerin birtakım sorunları da ortaya çıkardığını ifade ederek, "Nedir bu sorunlar? Bir defa çalışanların güvencesini sağlamak. Kişi uzaktan çalışıyor ama bunun sosyal güvenliği ne olacak, sağlık sigortası ne olacak? Çalışma hukukundan kaynaklı kazanımları ne olacak? Bunların yeniden düzenlenmesi lazım. Bu konuda güvenceli esneklik kavramı ortaya çıkıyor. Biz, bu konudaki akademik çalışmalardan istifade ederek mevzuatımızı yeniden düzenlemek durumundayız. Buradaki değişim sorumluluğu bizlere ve Meclis'e düşüyor. Netice itibarıyla insanların 12 saat, 14 saat zorla çalıştırıldığı günler geride kalmıştır. Bugün 8-5 mesaisinin geride kaldığı bir dönemden geçiyoruz. Bu da değişimi açıklamaya yeterli değil. Aynı mekanda toplanıp, üretim sürecine katkı verme anlayışı ve geleneğinin de aşınmış olduğu bir dönemden geçiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"İŞ KAZALARINA KARŞI SIFIR TOLERANS"

Bakan Bilgin, esnek çalışma modelleri içerisinde, çalışanların sosyal hakları ve hukukunun da güvence alına alınmasının önemine vurgu yaparak, çalışanları koruyacak politikalara önem verdiklerinin altını çizdi.

İş kazalarına karşı çalışanları korumanın en önemli öncelikleri olduğunu vurgulayan Bilgin, "Burada herhangi bir tolerans yok. Sıfır tolerans. Kaza önlenebilir bir şeydir. Bunu önlemek mecburiyetindeyiz" dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Muhittin Bilge ise pandemi ile birlikte uzaktan çalışma uygulamalarının yaygınlaştığını ifade ederek “İş sağlığı ve güvenliğine dair sorumluluk sadece iş yerinin fiziki sınırlarıyla kısıtlı değildir. İşçinin, çalışanın, evine gidip gelmesinden, kaldığı yerden maruz kalabilecekleri çeşitli riskler ve bu risklerin sorumluluğu da işverenin ve iş sağlığı ve güvenliği sorumluluklarının yetkisi ve sorumluluğu altındadır. Uzaktan çalışma yeni bir olgu olarak bu sorumluluğa yeni işlevler eklemiştir. Gelişen ve büyüyen ülkemizin yeni paradigması doğrultusunda çalışma hayatına dair devrim niteliğindeki uygulamaları başarıyla ortaya koyan sayın bakanımızın yapıp ettikleri herkesin kabul ettiği büyük gelişmelerdir.

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

18 Tem 2022 - 18:35 - Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.