İstihdam İzleme Bülteni yayımlandı: Esnaf sayısı arttı, çiftçi sayısı düştü

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İstihdam İzleme Bülteni’nin 119'uncu sayısı yayımlandı. Nisan ayında sigortalı çalışan sayısı 22,6 milyona çıkarken, çiftçi sayısındaki düşüşler dikkat çekti.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın İstihdam İzleme Bülteni'ne göre Nisan ayında sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 3,4 oranında (734 bin) artarak 22,6 milyon olarak gerçekleşti. Kayıtlı istihdamı esas alan SGK Nisan ayı verilerine göre, toplam sigortalı çalışanların yüzde 72,5’ini oluşturan sigortalı ücretli çalışan grubu yıllık olarak yüzde 3,9 (611 bin) arttı ve genel eğilimi belirleyici oldu.

ESNAF SAYISI ARTTI, ÇİFTÇİ SAYISI DÜŞTÜ

Bültene göre Esnaf-çiftçi grubundaki değişim yüzde 2,6 artış yönünde olmakla beraber alt sınıflarda eğilimler farklılaşmakta; bu dönemde esnaf sayısında yüzde 5,6 (135 bin) artış, çiftçi sayısında ise yüzde 10,5 (57 bin) düşüş görüldü. Çiftçi sayısında uzun süredir süregelen düşüş eğiliminin yanı sıra, esnaf sayısı Ekim 2021’den itibaren en hızlı artış gösteren çalışan sınıfı iken, artış oranı yıl başından bu yana gerilemekte. Diğer taraftan, kamu sektöründe sigortalı çalışan sayısındaki artış ise yüzde 1,4 ile sınırlı. Ayrıca, sigortalı çalışan sayısı da Nisan 2022 itibarıyla en yüksek seviyesine ulaşmakla beraber yıl başından bu yana yıllık artış oranlarındaki gerileme dikkat çekmekte.

İNŞAAT SEKTÖRÜ GERİLEDİ

İstihdam İzleme Bülteni'nde yer alan verilere göre Nisan ayında inşaat sektörü istihdamı önemli oranda geriledi. Öte yandan imalat sektöründe son yılların en düşük istihdam artış hızı gözlemleniyor. Sigortalı ücretli çalışanların yüzde 52,4’ü üç ana sektörde istihdam ediliyor. Bu sektörler, sırasıyla, imalat (yüzde 27,5), toptan ve perakende ticaret (yüzde 15,5) ve inşaat (yüzde 9,3) sektörleri olarak belirtiliyor. Yıllık değişimlere bakıldığında ise imalatta yüzde 3,7, toptan ve perakende ticaret sektöründe yüzde 5,3 artış gözlenirken, inşaat sektöründe ise yüzde 11,9 düşüş gözleniyor. İnşaat sektöründe Nisan 2021’den itibaren yıllık istihdam artışları hızla gerilerken, 2022 yılı Mart ayı itibarıyla başlayan daralma Nisan 2022’de de devam ediyor. 

HİZMET SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM ARTIŞI YÜKSEK ORANDA

Hizmet sektörlerinde ise istihdamda yüksek oranlı artışlar devam ediyor.Bu sektörlerden, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinde yüzde 20, bilgi ve iletişimde yüzde 13,4, kamu yönetimi ve savunma; zorunlu sosyal güvenlikte yüzde 11,5 ve eğitimde yüzde 9,9 yıllık istihdam artışları sürmekte.

KADIN İSTİHDAMI EN YÜKSEK SEVİYEDE

Kadın çalışan sayısı geçen yıla ve Mart ayına göre artmıştır. Nisan 2022’de sigortalı kadın çalışan sayısı bir yıl öncesine göre 496 bin, Mart ayına göre ise 67 bin artmış ve 5,3 milyona ulaşmıştır. Ayrıca toplam istihdam içindeki payı da yüzde 32,3’e yükselmiştir. Sigortalı ücretli kadın çalışan sayısında Eylül ayından bu yana devam eden artış eğilimiyle kadın istihdamı, Nisan ayında sayı ve istihdam payı olarak tarihsel en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

TEPAV İstihdam İzleme Bülteni’nin 119. sayısına ulaşmak için tıklayınız
İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

18 Tem 2022 - 12:42 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.