İş Müfettişleri Ukrayna'daki işverenleri ve işçileri nasıl destekliyor?

Ukrayna Çalışma Müfettişliği, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün yardımıyla, yaşanan savaşa rağmen işletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerine yardımcı oluyor.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'ya yönelik saldırganlığı, Ukraynalı işçiler ve şirketler için birçok zorluk yarattı. Düşmanlıklara rağmen, işletmeler hala çalışıyor ve hem işverenler hem de işçiler inanılmaz bir dayanıklılık gösteriyor.

Ancak milyonlarca işçi evini ve işini terk etmek zorunda kalırken ve binlerce işletme daha güvenli alanlara taşınmak zorunda kalırken, birçok soru ortaya çıktı. Bir işletme yeni bir yerde nasıl yeniden başlar? Sıkıyönetim bir iş ilişkisini nasıl etkiler? İnsanlar çatışma stresi altında çalışacak gücü nasıl bulabilirler?

İşverenlerin ve işçilerin bu zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için, Ukrayna Çalışma Müfettişliği (SLS), Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) “Ukrayna'da güvenli, sağlıklı ve beyan edilmiş çalışmaya doğru” projesi'nin yardımıyla, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen yeni hizmetler başlattı. 

AKIL SAĞLIĞI

Ruh sağlığı, projenin en önemli önceliklerinden biri oldu. ILO, Nisan ve Mayıs 2022'de İş Müfettişlerine işyerinde ilk psikososyal yardım (FPA) konusunda 10 eğitim verdi. Eğitimler, hava saldırısı uyarılarına rağmen devam etti.

Ukrayna genelinde 200'den fazla iş müfettişi, işverenlere ve işçilere ruh sağlığı desteğinin yanı sıra işyerinde stresli durumlarda FPA sağlanması konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere eğitildi. Ayrıca, özel psikolojik yardıma yönlendirilmeleri ve bilgilerini kendilerine, ailelerine ve meslektaşlarına yardım etmek için nasıl kullanacaklarını öğrendiler.

Haziran ayında, ikinci eğitim, Ulusal Üçlü Sosyal ve Ekonomik Konsey (NTSEC) Sekreterliği ve işletme yöneticileri, sendika temsilcileri ve oblast (bölge) yönetim yetkilileri dahil olmak üzere sosyal ortaklardan 70'den fazla temsilciye ulaştı. 

İNSAN TİCARETİ VE ZORLA ÇALIŞTIRMAYLA MÜCADELE

Krizin başlangıcından itibaren iş müfettişleri, savaştan kaçan ülke içinde yerinden edilmiş insanlara ulaşmak için belediyelerde, iş merkezlerinde, demiryolu ve otobüs istasyonlarında bilgi masaları kurdu. Müfettişler, başta kadınlar olmak üzere yaklaşık 300.000 kişiye insan kaçakçılığı veya zorla çalıştırma kurbanı olma risklerinin nasıl azaltılacağı konusunda tavsiyelerde bulundu. 

ÖNCE PRATİK YARDIM

Ukrayna Çalışma Müfettişliği, iş müfettişliği olarak geleneksel rolünden, işçilere ve işverenlere tavsiyelerde bulunmaya ve pratik yardım sağlamaya odaklanmaya başladı.

Çevrimiçi portalı www.pratsia.in.ua  sıkıyönetim döneminde istihdam ilişkileri hakkında bilgi verildi. Web sitesinde istihdam ilişkileri hakkında sıkça sorulan sorular ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili öneriler yer aldı. Portalın kullanıma sunulduğu 1 Nisan'dan bu yana 30.000'den fazla kişi çevrimiçi tavsiye aldı.

Mayıs ayında Ukrayna Çalışma Müfettişliği , Ukrayna İşleri'ni de başlattı.

İŞLETMENİN TAŞINMASINA YARDIMCI OLMAK

Binlerce işletme savaş alanlarını terk ederek Ukrayna'nın daha güvenli batı bölgelerine taşındı. Ukrayna Çalışma Müfettişliği, işlerini yeni konumlarında yeniden başlatmalarına yardımcı olmaya devam ediyor. İş müfettişleri - bazen uzaktan çalışarak- işverenlere sıkıyönetim sırasında iş mevzuatında yapılacak değişiklikler, güvenli ve sağlıklı çalışma koşullarının nasıl oluşturulacağı, şirketlerin yeniden yerleştirilmesi için hangi belgelerin gerekli olduğu konusunda tavsiyelerde bulunuyor. 

İş Müfettişliği ayrıca, yeni yerler bulma veya personel işe alma ve eğitim konusunda yardım için yerel makamların, istihdam servisinin ve vergi dairelerinin desteğini alıyor. Şu ana kadar 3.000'den fazla işletme Ukrayna Çalışma Müfettişliği desteğinden yararlandı.

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

08 Tem 2022 - 10:53 - Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.