Yılın ilk tozla mücadele komisyonu toplantısı gerçekleştirildi

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından 2022 yılının ilk tozla mücadele komisyonu toplandı. Online olarak gerçekleşen toplantı Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Kamil IŞIK başkanlığında gerçekleşti.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından online olarak  2022 yılının ilk tozla mücadele komisyonu toplantısı yapıldı. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, MTA Genel Müdürlüğü, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Taş Kömürü İşletmeleri, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü, Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü, TİSK, TÜRKİŞ, SGK, ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi’nden temsilcilerin üye olarak katıldığı ilk tozla mücadele komisyonu toplantısına, Milli Eğitim Bakanlığı, İMUD, İNTES, Türkiye Tekstil Sanayicileri İşveren Sendikası, İşyeri Hekimleri Deneği, TOBB, ÇEİS, MESS ve Türk Metal Sendikası’ndan temsilciler de gözlemci üye olarak katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Kamil Işık yaptı. Işık konuşmasında; toza bağlı iş sağlığı ve güvenliği problemleriyle önleyici yaklaşımla mücadele edebileceğimiz ulusal kadim bir iş birliği ağı olan Tozla Mücadele Komisyonu’nun sahaya sunduğu katkıların oldukça kıymetli olduğunu belirtti. Işık sözlerine şöyle devam etti:

“Tozla Mücadele Komisyonu olarak siz kıymetli üyelerimizin yürüttüğü çalışmaları, iş sağlığı ve güvenli konusunda bugüne kadar hayata geçirdiğiniz iyi uygulamaları dinlemek, sizlerle bir araya gelmek bizler için oldukça önemlidir. Özellikle toplantı gündem maddeleri çerçevesinde oluşturulacak alt çalışma gruplarının kıymetli katkılarıyla, bir sonraki toplantımıza kadar gerçekleştirilecek faaliyetler belirlenecek, sahaya sunacağımız değerli çıktılar olacaktır. Bir önceki toplantıda belirlenmiş çalışma gruplarımızın yürüttüğü faaliyetlerin güncel durumunu bugünkü gündemimizde ele alıyor olacağız. Bunların yanı sıra ülkemizin kıymetli üniversitelerinde özellikle tozla mücadele konusunda gelişen dünya ve değişen teknoloji fırsatlarını da kullanarak kontrol tedbirlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar olduğunu bilmekteyiz. Bu itibarla siz kıymetli temsilcilerimizle bu teknik metotlarla ilgili iş birliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Katılımınız ve komisyon çalışmalarına yönelik şimdiye kadar yapmış olduğunuz tüm çalışmalar için teşekkürlerimi sunuyorum.”

Toplantıda: ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü temsilcisi, boraks cevher üretimi yapılan açık ocaklarda ve rafine bor üretim tesislerinde tozla mücadele rehberi çalışma grubunun yürüttüğü faaliyetlerin güncel durumu hakkında bilgi verdi. İNTES temsilcisi, inşaat işlerinde tozla mücadele rehberi çalışma grubunun yürüttüğü faaliyetlerin güncel durumu hakkında bilgi verdi. Toplantı kararları kapsamında yürütülen faaliyetlere ilişkin sunumlar, Hacettepe Üniversitesi temsilcisinin üniversitelerin tıp ve mühendislik fakültelerinde tozla mücadele konusunda farkındalık artırmaya yönelik yapılan faaliyetlere dair sunumu ile sona erdi.

Toplantı gündem teklifleri; Ulusal Pnömokonyoz Önleme Eylem Planı kapsamında eylem planı hazırlıklarını yürütmek üzere Çalışma Grubu’nun teşekkül ettirilmesi, metal sektörü için tozla mücadele rehberi hazırlanmasına yönelik alt çalışma grubunun oluşturulması, üniversitelerin tıp ve mühendislik fakültelerindeki tozla mücadele farkındalık artırma faaliyetlerinin farklı üniversite ve bölümlerde de yaygınlaştırılması şeklindeydi. Toplantı gündem teklifleri ve görüşlerin alınmasının ardından kararların okunması ile toplantı sona erdi.

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

07 Tem 2022 - 11:15 - Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.