Patlamadan korunma dokümanı nedir?

Çalışma ortamlarında iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için iş yerlerinde bazı dokümanların bulunması gerekir. Bunlardan biri de patlamadan korunma dokümanıdır. Patlamadan korunma dokümanı hakkında merak edilenleri okuyucularımız için derledik.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

Çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliği çalışan ve işverenin maddi ve manevi anlamda korunabilmesi adına büyük önem taşır. Bu kapsamda çalışanlara ve işverene bazı sorumluluklar yüklenir. İşveren çalışanlarının sağlığını korumayı, meslek hastalığı ve iş kazalarını önlemeyi sağlamakla yükümlüdür. Bu sebeple işverenin önemli sorumluluklarından bir tanesi hem çalışanlarını hem de iş yerini güvence altına alabilmek adına patlamadan korunma dokümanı hazırlama konusudur.

Patlamadan koruma dokümanı, iş makinelerinde herhangi bir patlama meydana gelme riskini en aza indirmek ve tehlikeli durumlarda oluşabilecek zararların mümkün olduğunca önüne geçmek için gerekenleri belirten belgelerdir. Patlamadan koruma dokümanı kısaca “PKD” olarak ifade edilir. Çeşitli işyerleri için patlamadan korunma dokümanı hazırlanması gerekir. PKD yönetmeliği kapsamında belirlenen hususlar işverenin yükümlülüklerini ortaya koyar.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında bulunan 'Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmeliği' 10. maddesine göre patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işletmelerde (gaz ve toz patlamaları) Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlanması zorunlu kılınır. 

PDK HANGİ İŞLETMELERDE ZORUNLUDUR?

'Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmeliği kapsamında patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde doküman hazırlanması gerekir. Patlamadan korunma dokümanı hazırlanması gereken işyerlerine örnek olarak şu alanlar verilebilir:

 • LPG ve Diğer Petrol Ürünleri Üretim, Dolum ve Dağıtım Tesisleri,
 • Doğalgaz ihtiva eden tüm tesisler
 • Kimyasal Madde Üreten ve/veya Depolayan Yerler,
 • Boya ve Tiner İmalathaneleri,
 • Elektrikli Cihaz ve Teçhizat İmalathaneleri,
 • Boya İşlemi Yapılan/Boyahane İçeren İşletmeler,
 • Ham Deri İmalathaneleri,
 • Akü İmalathanelerinin Bazı Bölümleri,
 • Margarin, Zeytinyağı ve Diğer Yağ̆ İmalathaneleri.
 • Kâğıt Fabrikaları
 • Aluminyum, Ağaç Tozu Ortaya Çıkan İşletmeler vb.
 • Un, Şeker, Nişasta Fabrikaları,
 • Yem ve Tahıl fabrikaları
 • Kömür tozu ihtiva eden tüm işletmeler

PKD NASIL HAZIRLANIR?

Patlamaların önlenmesi ve bunlardan korunmayı sağlamak amacıyla işveren, aşağıda belirtilen temel ilkelere ve verilen öncelik sırasına uyarak, yapılan işlemlerin doğasına uygun olan teknik ve organizasyona yönelik önlemleri almakla mükelleftir.

a) Patlayıcı ortam oluşmasını önlemek,
b) Yapılan işlemlerin doğası gereği patlayıcı ortam oluşmasının önlenmesi mümkün değilse patlayıcı ortamın tutuşmasını
    önlemek,
c) İşçilerin sağlık ve güvenliklerini sağlayacak şekilde patlamanın zararlı etkilerini azaltacak önlemleri almak.

Bu önlemler, gerektiğinde patlamanın yayılmasını önleyecek tedbirlerle birlikte alınacaktır. Alınan bu tedbirler düzenli aralıklarla ve işyerindeki önemli değişikliklerden sonra yeniden gözden geçirilecektir.

İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde belirtildiği şekilde işyerinde risk değerlendirmesi yaparken patlayıcı ortamdan kaynaklanan özel risklerin değerlendirmesinde aşağıdaki hususları da dikkate almak zorundadır.

a) Patlayıcı ortam oluşma ihtimali ve bu ortamın kalıcılığı,
b) Statik elektrik de dahil tutuşturucu kaynakların bulunma, aktif ve etkili hale gelme ihtimalleri,
c) İşyerinde bulunan tesis, kullanılan maddeler, prosesler ile bunların muhtemel karşılıklı etkileşimleri,
d)Olabilecek patlamanın etkisinin büyüklüğü.

Patlama riski, patlayıcı ortamların oluşabileceği yerlere açık olan veya açılabilen diğer yerler de dikkate alınarak bir bütün olarak değerlendirilecektir.

Patlamadan korunma dokümanı, işin başlamasından önce hazırlanır ve işyerinde, iş ekipmanında veya organizasyonunda önemli değişiklik, genişleme veya tadilat yapıldığında yeniden gözden geçirilerek güncelleştirilir.

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

16 Tem 2022 - 16:00 - Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.