İş hayatında çözülmesi gereken en ciddi sorun: ‘Mobbing’

Mobbing iş hayatında birçok kişinin yaşadığı sorunlardan biridir. Uzmanlar işverenler ve çalışanlarda olmak üzere tüm toplumda farkındalık oluşturulması gerektiğini belirtiyor.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor. İş hayatında çözümlenmesi gereken en ciddi sorunun mobbing olduğu belirtiliyor. Uzun süreli baskı, aşağılamak, dışlamak ve kötü niyetli söylentiler yayma gibi yaklaşımların iş yerinde mobbing uygulandığına dair işaretler olarak değerlendiriliyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Selvinaz Çınar Parlak; benmerkezci, talepkar ve empati yapamayan kişilerin mobbing potansiyeli olduğuna dikkat çekerek uzun süre mobbinge maruz kalan kişilerde psikolojik olduğu gibi fiziksel olarak da yıkıcı sorunlar oluştuğunu vurguluyor. Parlak, mobbinge karşı başta işverenler ve çalışanlarda olmak üzere tüm toplumda farkındalık oluşturulmasını tavsiye etti. 

BU DAVRANIŞLAR MOBBİNGİ İŞARET EDİYOR

Uzman Klinik Psikolog Parlak, iş hayatında mobbing tanımına uyan başlıca tutum ve davranışları şöyle paylaştı: 

“Uzun süreli baskı, aşırı talepkarlık, haksız eleştiri, mükemmelliyetçi ve denetimci bir kontrol ile sürekli hata bulmak, dışlamak, aşağılamak, kötü niyetli söylentiler yaymak, sürekli-tekrarlayıcı eleştiriler, işyeri kurallarının kötü niyetli kullanımı, haksızlık, alay etmek, tehdit etmek, aşırı sorumluluk vermek, rahatsız edici ve taciz edici davranışlar, suçluluk hissettirme, kişinin benlik değerini zedeleyici güce dayalı olumsuz her tutum ve davranış mobbing-yıldırma davranışı olarak kabul ediliyor.”

ÇALIŞANLAR ARASINDA DA MOBBİNG UYGULANIYOR

Mobbing davranışının yöneticilerden çalışanlara yönelik olduğu gibi çalışanların kendi aralarında dışlama, ötekileştirme, gruplaşma ve ayrımcılık olarak da ortaya çıkabildiğini belirten Parlak, “Yöneticilerden çalışanlara yönelik olan dikey mobbing, çalışanların kendi aralarında uyguladıkları ise yatay mobbing olarak tanımlanıyor. Güç mücadelesi ve zorbalıktan kaynaklanan mobbing, iş hayatının her seviyesinde üstler, astlar ve aynı düzeydeki çalışma arkadaşları arasında ortaya çıkabiliyor” dedi.

KAR ODAKLI YÖNETİM ANLAYIŞI MOBBİNGİ ARTIYOR

Mobbinge kişilerden kaynaklı bireysel patolojilerin sebep olduğunu düşünmenin yanıltıcı olacağını belirten Parlak, konu hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Mobbing davranışı bireysel değil daha çok toplumsal nedenlere dayanıyor. Değişen dünya ile birlikte iş hayatında rekabetçi, belirsiz ve iş güvencesinin olmadığı neo-liberal politikaların hakim gelmesi ile mobbingin ortaya çıkması da kaçınılmaz olarak arttı.  Uluslararası Çalışma Örgütü raporlarına göre iş hayatında öncelikli çözümlenmesi gereken en ciddi sorun mobbingtir. Kurumların ‘kar odaklı’ yönetim anlayışı, güvencesiz çalışma koşulları, işsizlik, ekonomik belirsizlik ve kapitalist rekabet ortamı ile çalışma koşulları her geçen gün sertleşirken, bu durum çalışanlar üzerindeki baskı ve mobbing davranışlarında da artışa sebep oluyor. Mobbing, neo-liberal politikaların doğal bir sonucu olarak ortaya çıkıyor."

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

03 Tem 2022 - 12:00 - Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.