"Her yıl 100'e yakın çocuk iş kazasında ölüyor"

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda söz alan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, "her yıl 100'e yakın çocuk iş cinayetlerinde ölüyor" dedi. Ayrıca Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarına değindi.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifiyle ilgili söz alan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko çocuk işçiliğine değinerek şu ifadeleri kullandı. 

İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almadığınız için iktidarınız boyunca her yıl 2 bine yakın işçi arkadaşımız hayatını, maalesef kaybetti, kaybetmeye devam ediyor.  4857 Sayılı Yasa çocuk işçiliğini yasaklamasına rağmen 3 milyona yakın çocuk okulda olması gerekirken tehlikeli ve riskli işlerde çalışmaya devam ediyor, her yıl 100'e yakın çocuk iş cinayetlerinde ölüyor. Neden olanların kalbi kurusun diyorum.’

ÜLKEMİZDEKİ İŞSİZLİK ORANI 95 ÜLKENİN NÜFUSUNDAN FAZLA

CHP Milletvekili Beko, Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) sorunlarını da anlattı. Ayrıca işçi sendikalarına uygulanan baskılardan bahsederek sözlerine şu şekilde devam etti: 

“Emeklilikte yaşa takılanların hak ettikleri yılda toplam 10 milyar lirayı vermiyorsunuz, Suriyeli misafirlere 100 milyar lira harcadığınızı kürsülerden övüne övüne anlatıyorsunuz; sizin adaletiniz bu mu? Anayasa'nın 90'ıncı maddesine göre emeklilerin sendika kurabilmesine rağmen, kurulan emekli sendikalarının kapanması için her sene dava açıyorsunuz. Anayasa'nın 51'inci maddesi, işçiler kendi özgür iradesiyle istedikleri sendikaya üye olabilecekler derken sendika üyesi oldukları için işten atılan işçilere neden sahip çıkmıyorsunuz. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kararlarını neden uygulamıyorsunuz? Siyasi partilerde olduğu gibi sendikalar barajlardan dolayı TİS yapamamaktadır. 2022 Ocak istatistiklerine bakıldığında, 215 işçi sendikasının sadece 58'i yüzde 1 barajını aşarken 157 sendika barajı aşamamıştır. Sendikaların yüzde 73'ü baraj altındadır. 12 Eylül 1980 faşist darbe yasaları bugün de maalesef devam etmektedir.  Ülkemizde 10 milyonu aşkın işsiz var ve rakam ne yazık ki 95 ülkenin nüfusundan fazladır. Kadın ve genç işsizliği ülke tarihinin en yüksek seviyelerindedir. Bu durum, iktidarınızın politikaları sonucu olmuştur. İşsizlik Fonu'nda 150 milyar lira olması gerekmektedir. İşsiz kalan işçilere yüzde 10'unu verdiniz, yüzde 90'ını amacı dışında kullandınız; yetmedi, Varlık Fonuna aktardınız. Sizin bu yaptığınız, devlet eliyle tam bir soygundur. Ülkemizde 10 milyona yakın engelli vatandaşımız var. Başta istihdam olmak üzere eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, sosyal yaşamda, hayatın her alanında engellilerin sorunları var. Kamuda 60 engelli istihdam açığı var, Anayasa'nın 61'inci maddesi kamuda yüzde 4 oranında engelli çalıştırmanın zorunlu olduğunu söyler ancak 2021 yılında engelli ataması, maalesef, yapılmamıştır. Toplum yararın proje kapsamında çalışan 2,5 milyona yakın işçi, üç ay, altı ay, dokuz ay çalıştırılıp iş akitleri feshedilen işçiler sendikal haklardan yararlanamıyorlar, kıdem tazminatı alamıyorlar, İşsizlik Fonu'ndan maaş alamıyorlar. TYP'li çalışanlara neden kadro vermiyorsunuz? Kamuda, belediyede, özel idarelerde çalışan taşeron işçilerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadro sözü vermişti, taşeron işçilerin kadrosunu neden vermiyorsunuz? Unutulmasın ki hakkaniyetli bir ücret, yasalara uygun bir çalışma düzeni, sendika hakkı ve insanca bir yaşam tüm emekçilerin de hakkıdır.” 

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

02 Tem 2022 - 12:00 - Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.