OSGBDER'den kanunun 10. yılına ilişkin basın açıklaması

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri İşletmecileri Derneği (OSGBDER) Başkanı Cengiz İmeci sektörün onuncu yılını kutlarken, Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan 'OSGB'ler Kapatılsın' açıklamasına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

30 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun onuncu yılını geride bıraktık. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri İşletmecileri Derneği (OSGBDER) Başkanı Cengiz İmeci sektörün onuncu yılını kutlarken, Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan 'OSGB'ler Kapatılsın' açıklamasını cevapladı. Başkan İmeci yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  

Ülkemizde ilk kez müstakil bir yasa olarak ele alınan İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili düzenlemeleri ele alan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununun yasalaşmasından bu yana 10 yılı geride bıraktık.
Bu on yıllık süreçte halen yasanın tam manada yürürlüğe girmemesi yasaya olan güveni zedelemektedir. Kamu çalışanlarının ve 50 den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi görevlendirmesinin 31/12/2023 tarihine kadar ertelenmesini anlamakta zorluklar yaşanmaktadır.
Bu on yıllık süreçte yapılan sınavlar sonucunda 71.500 İş Güvenliği Uzmanı, 28.900 İşyeri Hekimi, 14.400 Diğer Sağlık Personeli sertifikasına sahip İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyoneli bulunmaktadır. 2.400 Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) faaliyet göstermektedir.
Geçtiğimiz on yıllık süreci değerlendirdiğimizde İSG profesyonelinden OSGB firmalarına kadar tüm tarafların geldiğimiz noktadan memnun olmadığını görüyoruz.
İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri hekimi eğitimlerinin yetersiz olması mevcut müfredatının yeniden gözden geçirilmesini gerektirmektedir. Teorik eğitim ile aynı paralelde pratik saha eğitimlerinin yapılması, stajyerlik müessesinin getirilmesi sahada tam manasıyla mesleğin öğrenimini sağlayacaktır.
İş Sağlığı ve Güvenliği önlemlerinin işletmelerde alınmasından işveren sorumlu iken İş Güvenliği Uzmanlarının herhangi bir kusuru olmadan şüpheli sıfatıyla üstelik tutuklu yargılanmasının önüne geçilmesi için gerekiyorsa yasanın yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.
Hizmet almayan işletme sayısı her geçen gün artmaktadır. Denetimlerinin olmaması hizmet alan işletmelerin de sözleşmelerini iptal etmelerine sebep olmaktadır. İşverenlere yönelik İş Sağlığı ve Güvenliği yönünde denetimlerin yeniden başlaması aynı zamanda işverenleri bilinçlendirme eğitim ve seminerlerinin yapılması iş kazalarının önlenmesi için bir adım olacaktır.
Organize Sanayi Bölgeleri, Sanayi Sitelerinin yönetimlerine yasa ile koordinasyon görevi verilmiştir. Dolayısıyla yönetimine sahip oldukları sanayi sitelerinde olacak bir iş kazasından yönetimde sorumlu olmaktadır. Bu nedenle yetkili oldukları sanayi sitelerinde iş güvenliği hizmeti almayan işletmelerin faaliyetlerini sürdürmelerine izin verilmemelidir.
Bazı sendika ve Türk Tabipler Birliğinin talihsiz açıklamaları sektöre faydadan ziyade zarar verdiği aşikardır. Kuruluş yetkilerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alarak faaliyetlerini, iş kazalarının önlenmesi, çalışanların güven içerisinde çalışmaları için mevzuattan aldıkları görevleri İş Güvenliği Uzmanları, İşyeri Hekimleri ve Diğer Sağlık Personeli görevlendirerek sürdürmekte olan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerini (OSGB) iktidar partisinin taşeronları olarak göstermeleri ve OSGB leri siyasi bir malzeme olarak göstermelerini, itibarlarını zedelemelerini kınıyoruz. Bu ifadeleri talihsiz açıklama olarak görüyoruz. Yılda iki kez Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından denetlenen OSGB leri neredeyse yasa dışı kurumlar olarak göstermeleri İş Sağlığı ve Güvenliğine katkı sağlamak yerine OSGB lerin üzerinden rant elde etmeye çalışmaktan öteye gitmemektedir. Açıklamalarını dikkatlice okuduğunuzda tabipler birliğinin İşyeri hekimlerinin sorunlarına değinmemeleri sadece OSGB lerin kapanmasına odaklanmaları mevzuata hakim olmadıklarını göstermektedir. Türk Tabipler Birliğinden beklediğimiz çatışma ortamından çıkarak İşyeri hekimlerine yönetmelik ile yüklenmiş olan görevler konusunda gerek eğitim gerekse oryantasyon programları ile meslek hastalıkları, risk analizi, acil durum planları gibi sahada İşyeri hekimlerinin görevlerini sağlıklı yapabilmeleri için gerekli katkıyı sağlamaları iş sağlığına daha çok fayda sağlayacaktır.    

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

01 Tem 2022 - 10:57 - Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.

01

Emre - Bence de OSGB'lerin kapatılması yerinde olacaktır. En azından tek bir firmaya OSGB'den tam zamanlı iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ataması artık engellenmelidir. OSGB'ler sadece kısmi zamanlı uzman, hekim ataması yapabilmelidir. Ayrıca ilk etapta OSGB sayılarının nüfusa göre veya ildeki toplam çalışan sayısına göre sınırlandırılması yerinde olacaktır. Ek olarak OSGB'ler artık komşu illere bakamamalıdır. Aksi halde iş güvenliği hizmetlerinde kalite yerlerde sürünmeye devam edecek, A sınıfı uzmanın belgesini kiralayan OSGB'ler hiç uğramayan A sınıfı uzman yerine mecbur bırakarak C Sınıfı uzmanları göndermeye devam edecektir. Telefonla doldurulan muayene formlarını da duymaya devam edeceğiz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Temmuz 12:14