ILO ev işçilerinin hakları için çalışmalarına devam ediyor

Ev işçileri, aileler ve haneler için hayati önem taşıyan bakımı sağlayarak topluma önemli bir katkıda bulunur. Ancak ev işçilerinin yalnızca yüzde altısının kapsamlı sosyal korumaya sahip olduğunu söylüyor.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) yeni bir raporuna göre, dünya genelinde ev işçilerinin yalnızca yüzde altısı kapsamlı sosyal korumaya erişebiliyor.

Bu, yüzde 94'ten fazlasının tıbbi bakım, hastalık, işsizlik, yaşlılık, iş kazası, aile, annelik, malullük ve hayatta kalanların yardımlarını kapsayan tüm korumalara erişimden yoksun kalmasına neden oluyor.

Rapora göre, tüm ev işçilerinin yaklaşık yarısının hiç sigortasının olmadığını, kalan yarısının ise yasal olarak en az bir yardımlarının karşılandığını ortaya koyuyor.

Etkili kapsamın genişletilmesi, yasal kapsamın önemli ölçüde gerisinde kalıyor. Büyük çoğunluğu kayıt dışı istihdam edildiğinden, ev hizmetlilerinin yalnızca beşte birini fiilen kapsıyor. 

Raporda, topluma hayati katkılarına, haneleri kişisel ve bakım ihtiyaçlarıyla desteklemelerine rağmen, dünyadaki 75,6 milyon ev işçisinin çoğu, yasal güvenceden yararlanma ve sosyal güvenliğe etkin erişim konusunda birçok engelle karşı karşıya kalıyor. Genellikle ulusal sosyal güvenlik mevzuatının dışında tutuluyorlar.

Ev işçilerinin yüzde 76,2'si (57,7 milyon kişi) kadın olduğundan, bu tür sosyal koruma boşlukları kadınları özellikle savunmasız bırakıyor. 

Çok az sayıda ev işçisi kapsamlı sosyal korumadan yararlanırken, yaşlılık, maluliyet ve dul ve yetim yardımları ile tıbbi bakım ile biraz daha düşük bir derecede analık yardımları ve hastalık yardımları almaya hak kazanma olasılıkları daha yüksek. Çoğunun ise işsizlik veya iş kazası ile ilgili sosyal sigorta programlarına erişimi yok.

Rapor ayrıca bölgeler arasındaki büyük farklılıkları da vurguluyor. Avrupa ve Orta Asya'da ev işçilerinin yüzde 57,3'ü yasal olarak tüm sosyal yardımlardan yararlanıyor. Amerika'da yüzde 10'dan biraz fazlasının böyle bir hakkı var; önemli sayıda ev işçisinin istihdam edildiği ülkeleri içeren Arap Devletleri, Asya ve Pasifik ve Afrika bölgelerinde neredeyse hiçbirini tam olarak kapsamıyor.

Raporda, COVID-19 pandemisinin ev işçilerinin yaşadığı sosyal koruma kapsamı boşluklarını "göze batacak şekilde görünür hale getirdiği" belirtiliyor.  Pandemi sırasında en kötü etkilenenler arasında yer alırken birçoğu işini ve geçim kaynağını kaybetti. İşlerini sürdürenlerin çoğu, genellikle yeterli koruyucu ekipman olmadan hastalığa maruz kaldı. Bununla birlikte, ev işçileri nadiren yeterli sağlık korumasına, hastalık veya işsizlik yardımlarına güvenebilir ve bu da savunmasızlıklarını daha da açığa çıkarır.

Rapora göre, ev işçilerinin sosyal koruma kapsamını sağlamanın zorlukları gerçek ancak aşılmaz değil. Çözüm sağlayan bir dizi uluslararası çalışma standardı bulunuyor.

Rapor, ev işçilerinin kapsamlı sosyal korumadan yararlanmalarının nasıl sağlanabileceğine ilişkin tavsiyeler sunmaktadır:

  • Ev işçilerinin, en az diğer işçiler için mevcut koşullar kadar elverişli koşullardan yararlanmasını sağlayın.
  • Yasal kapsamın uygulamada kapsama dönüşmesini sağlamak için idari prosedürleri özelleştirin ve basitleştirin.
  • Kayıt ve ödeme prosedürlerini basitleştirin ve kolaylaştırın ve yeterli finansman mekanizmaları geliştirin.
  • Ev işinin özelliklerine uygun fayda sistemleri tasarlayın.
  • Uygunluğu sağlamak için teftiş hizmetlerinin yanı sıra şikayet ve itiraz mekanizmalarını teşvik edin.
  • Ev işçileri ve işverenleri arasında hak ve yükümlülükleri konusunda farkındalık yaratmak.
  • Katılımcı ve entegre bir politika yaklaşımını teşvik edin.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

16 Haz 2022 - 14:51 Ankara/ Çankaya- Dünya

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.