Covid-19 meslek hastalığı kabul edildi

Almanya'da sağlık çalışanlarının Covid-19 ile sürekli temas içinde olmaları sebebiyle Covid-19 salgını sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edildi.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Almanya'da aşağıda belirtilen koşullar kapsamında meslek hastalığı veya iş kazası olarak değerlendirildi.

MESLEK HASTALIĞI OLARAK COVID-19

Almanya'da meslek hastalıkları listesinin 3101 numarası, sağlık hizmetlerinde, sosyal yardım çalışmalarında veya laboratuvarda çalışmaları sonucunda koronavirüsüyle enfekte olan ve dolayısıyla COVID-19'a yakalanan kişileri kapsar. Aynı durum, sigortalı faaliyetleri sırasında özellikle benzer ölçüde enfeksiyon riskine maruz kalan insan grupları için de geçerli.

Sağlık hizmeti, hastaneleri, tıbbi uygulamaları, eczaneleri, fizyoterapi tesislerini, hasta naklini, kurtarma hizmetlerini veya hemşirelik hizmeti veren çalışanları içerir.

Bireylerin diğer alanlardaki faaliyetleri nedeniyle benzer bir enfeksiyon riskine maruz kalıp kalmadığı sorusuna yanıt verirken, enfekte kişilerle temas türü önemlidir. Amaçlandığı gibi, bunlar doğrudan fiziksel temasla (ör. kuaförlük faaliyetleri) veya yüze yakın faaliyetlerle (ör. kozmetik tedaviler) ilişkilendirilir.

Meslek hastalığı olarak tanınma, ayrıca bir enfeksiyondan sonra en azından minör klinik semptomların ortaya çıkmasını gerektirir. Enfeksiyonun bir sonucu olarak kabul edilecek olan sağlığa zarar daha sonra ortaya çıkarsa, bu noktadan itibaren bir meslek hastalığı tanınabilir.

İŞ KAZASI OLARAK COVİD-19

Covid-19, meslek hastalığı için ön koşullar sağlanmadan sigortalı bir faaliyet sonucunda ortaya çıkarsa, hastalık iş kazası oluşturabilir.

Bu bağlamda, bulaşıcı bir kişiyle yoğun temasın kanıtlanabilir şekilde gerçekleşmiş olması ve temastan itibaren en geç iki hafta içinde hastalığın gerçekleşmiş olması veya enfeksiyonun kanıtlanmış olması gerekir.

Temasın yoğunluğu öncelikle süreye ve yerel yakınlığa göre ölçülür.

7 Mayıs 2021 versiyonundaki SARS-CoV-2 iş güvenliği kuralı ve Robert Koch Enstitüsü'nün 31 Mart 2021 tarihli değerlendirmesinde bu temas şeklinin ne zaman verildiğine dair göstergeler yer almaktadır. Yakın çevrede ağız ve burun koruyucusu veya FFP2 maskesi takmayan kişiler olmadan on dakikadan uzun sürerse enfeksiyona neden olabilir. Konuşma durumlarında, daha kısa bir süre de yeterli olabilir. Enfeksiyöz aerosollerin yüksek oda konsantrasyonlarında, ağız ve burun koruyucusu veya FFP2 maskesi takılmasına rağmen on dakikadan fazla bir süre sonra enfeksiyon meydana gelebilir.

Endeks kişiyle yoğun bir temas kurulamıyorsa, ilgili kişinin yakın çalışma ortamında (örneğin bir şirket veya okul içinde) bariz şekilde çok sayıda bulaşıcı kişi bulunması ve bunu destekleyen somut koşullar olması münferit durumlarda yeterli olabilir. sigortalı faaliyet ilgili kişide enfeksiyon. Yakın çalışma ortamında bulaşıcı olduğu kanıtlanabilecek kişi sayısı, normal kişisel temasların sayısı, sigortalı ortam dışında enfeksiyon sayısının azlığı, havalandırma ve sıcaklık gibi mekansal koşullar belirleyici rol oynamaktadır.

İşe giderken veya eve dönüş yolunda bir indeks kişi ile temas olmuşsa ve bunun sonucunda bir COVID-19 hastalığı meydana gelmişse, listelenen koşullarda iş kazası da mevcut olabilir. Özellikle şirket tarafından organize edilen grup taşımacılığı veya sigortalıların araç paylaşımı burada düşünülmelidir.

Dar tanımlanmış istisnai durumlarda, kantinlerde enfeksiyon da iş kazası olarak kabul edilebilir.

Prensip olarak, orada kalmanın kendi kendine yeterli olduğu ve dolayısıyla sigortalı olmadığı kabul edilmelidir. Ancak, bir kantinde yemek yemek operasyonel nedenlerle kesinlikle gerekli veya kaçınılmazsa ve koşullar (örn. oda büyüklüğü ve yüksekliği, havalandırma, mesafe olanakları) SARS-CoV-2 enfeksiyonunu teşvik ediyorsa, sigorta kapsamı bir istisna olarak mevcut olabilir.

Aynısı topluluk konaklama yerlerinde konaklama için de geçerlidir. Ancak bu tür bir konaklama, girişimci, ekonomik kavramın bir parçasıysa ve belirli bir enfeksiyon riski varsa, iş kazası olarak tanınma bile mümkündür. Enfeksiyon riski olağan seviyenin ötesine geçmeli ve konaklama yerinin özellikleri (örn. ortak odalar, ortak tuvaletler ve mutfaklar, havalandırma koşulları) tarafından desteklenmelidir.

Ancak, iş kazası koşulları incelenirken, hayatın sigortasız alanlarında (örn. aile, boş zaman veya tatil) ilgili zamanda diğer endeks kişilerle temasın olup olmadığı her zaman dikkate alınmalıdır.

Sonuç olarak, her bir vakada, COVID-19 hastalığına neden olan sigortalı faaliyetin lehine veya aleyhine olan tüm hususların dikkate alınması gereken bir değerlendirme gereklidir. Sadece sigortalı faaliyet sonucunda meydana gelen enfeksiyon , iş kazası için yasal gereklilikleri karşılar.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

26 May 2022 - 16:20 Ankara/ Çankaya- Dünya

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.