İşgücü piyasasındaki toparlanma tersine dönüyor

ILO'nun çalışma dünyasına ilişkin en son raporuna göre, küresel işgücü piyasasındaki toparlanma, çok sayıda ve birbiriyle bağlantılı küresel krizlerin yanı sıra artan eşitsizlikler tarafından tehdit ediliyor.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün ( ILO) yeni bir raporuna göre, birden fazla küresel kriz, ülkeler içinde ve arasında artan eşitsizliklerle birlikte küresel işgücü piyasasının toparlanmasında belirgin bir bozulmaya neden oluyor. 

2021'in son çeyreğindeki önemli kazanımların ardından, küresel olarak çalışılan saat sayısının 2022'nin ilk çeyreğinde kriz öncesi kıyaslamanın (2019'un dördüncü çeyreği) yüzde 3,8 altına düştüğünü tespit etti. Bu, 112 milyon tam zamanlı iş açığına eşdeğerdir.

Bu, ILO tarafından Ocak 2022'de yayınlanan rakamların önemli ölçüde düşürülmesini temsil ediyor.

Enflasyon (özellikle enerji ve gıda fiyatlarında), finansal çalkantı, potansiyel borç sıkıntısı ve küresel tedarik zinciri aksamaları dahil olmak üzere çok sayıda yeni ve birbirine bağlı küresel krizler - savaşla şiddetlendi. Ukrayna - 2022'de çalışılan saatlerde daha fazla bozulma riskinin artmasının yanı sıra önümüzdeki aylarda küresel işgücü piyasaları üzerinde daha geniş bir etki olduğu anlamına geliyor.

Yakın tarihli bir ILO özetinde detaylandırıldığı gibi, Ukrayna ve ötesindeki işgücü piyasalarını şimdiden etkiliyor.

Raporda ayrıca, daha zengin ve daha fakir ekonomiler arasındaki büyük ve giderek artan farklılığın toparlanmayı karakterize etmeye devam ettiği tespit ediliyor. Yüksek gelirli ülkeler çalışılan saatlerde toparlanma yaşarken, düşük ve düşük orta gelirli ekonomiler yılın ilk çeyreğinde kriz öncesine göre sırasıyla yüzde 3,6 ve 5,7'lik bir farkla gerileme yaşadı. Bu farklı eğilimlerin 2022'nin ikinci çeyreğinde daha da kötüleşmesi muhtemeldir.

Bazı gelişmekte olan ülkelerde, hükümetler mali alan eksikliği ve borç sürdürülebilirliği zorlukları nedeniyle giderek daha fazla kısıtlanırken, işletmeler ekonomik ve finansal belirsizliklerle karşı karşıya kalıyor ve işçiler sosyal korumaya yeterli erişimden mahrum kalmaya devam ediyor.

Salgının başlamasının üzerinden iki yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, iş dünyasındaki pek çok kişi hala işgücü piyasaları üzerindeki etkinin acısını çekiyor.

İşçi gelirleri, işçilerin çoğunluğu için henüz toparlanmadı. 2021'de her beş işçiden üçü, işgücü gelirlerinin 2019'un dördüncü çeyreğinde görülen seviyeye dönmediği ülkelerde yaşıyordu.

Çalışılan saatlerdeki cinsiyet farkı da pandemi sırasında büyüdü. 2022'nin ilk çeyreğinde, çalışılan saat cinsinden küresel cinsiyet farkı, halihazırda büyük bir cinsiyet farkının mevcut olduğu kriz öncesi kıyaslamadan (2019'un dördüncü çeyreği) 0,7 puan daha fazlaydı. En çok kayıt dışı istihdam edilen kadınlar etkilendi. Gelir grupları açısından ise, düşük ve orta gelirli ülkeler cinsiyet farkının en büyük artışını gördü.

2021'in sonunda ve 2022'nin başında gelişmiş ekonomilerdeki açık iş pozisyonlarındaki keskin artış, iş arayanlara göre artan sayıda iş imkanıyla işgücü piyasalarının sıkılaşmasına yol açtı. Ancak genel olarak, birçok ülkedeki önemli işsiz ve yetersiz işgücü havuzu göz önüne alındığında, işgücü piyasalarının genel olarak aşırı ısındığına dair güçlü bir kanıt yoktur.

Ukrayna kriziyle şiddetlenen üretim ve ticaretteki kesintilerin yol açtığı gıda ve emtia fiyatlarındaki artış, özellikle kayıt dışı ekonomideki yoksul hanelere ve küçük işletmelere büyük zarar veriyor.

İNSAN MERKEZLİ KURTARMA

“Küresel işgücü piyasası toparlanması tersine döndü. Eşitsiz ve kırılgan bir toparlanma, kendi kendini güçlendiren bir krizler kombinasyonuyla daha belirsiz hale getirildi. ILO Genel Direktörü Guy Ryder, özellikle gelişmekte olan dünyada işçiler ve aileleri üzerindeki etkisi yıkıcı olacak ve sosyal ve politik altüst olmaya dönüşebilir” dedi. “Artık birlikte çalışmamız ve insan merkezli bir iyileşme yaratmaya odaklanmamız her zamankinden daha önemli.”

  • Emek gelirinin satın alma gücünü ve işçilerin ve ailelerinin genel yaşam standartlarını korumak için zamanında ve etkili destek.
  • Asgari ücretler de dahil olmak üzere uygun ve adil ücret ayarlamalarını, sosyal koruma sistemlerinin ve gelir desteğinin güçlendirilmesini ve gerektiğinde gıda güvenliği önlemlerinin sağlanmasını desteklemek için acil üçlü diyalog.
  • Makroekonomik politikaların, istihdam açısından zengin ve kapsayıcı bir toparlanmayı desteklerken enflasyon ve borç sürdürülebilirliği ile ilgili baskıları ele alacak şekilde dikkatli bir şekilde ayarlanması.
  • Özellikle savunmasız işçiler ve kayıt dışı ekonomiden kayıtlı ekonomiye geçiş yapanlar olmak üzere, en çok etkilenen gruplar ve sektörler için yardım.
  • İnsana yakışır ve yeşil işlerin yaratılmasını teşvik eden, sürdürülebilirliği ve kapsayıcılığı destekleyen ve işletmelere, özellikle mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere (MSME'ler) yardımcı olan uzun vadeli, iyi tasarlanmış sektörel politikalar.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

24 May 2022 - 14:00 Ankara/ Çankaya- Dünya

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.