ILO ve UNICEF çocuk işçiliğinin azaltılmasına katkıda bulunuyor

Yeni ILO-UNICEF raporuna göre, 1,5 milyar çocuğun hala aile veya çocuk nakdi yardımlarından yararlanamadığı anlamına gelen sosyal koruma kapsamı açığının kapatılması çağrısında bulunuluyor.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, sosyal koruma aile yoksulluğunu ve savunmasızlığını azaltarak çocuk işçiliğinin temel etkenlerini azaltıyor.

2010'dan beri yürütülen bir dizi araştırmadan elde edilen kanıtlar kapsamında sosyal korumanın ailelerin ekonomik veya sağlık sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olarak çocuk işçiliğini nasıl azalttığını ve okullaşmayı nasıl kolaylaştırdığını sunuyor. Ancak araştırma, tüm çocukların sosyal korumadan yararlanmasını sağlamada çok az ilerleme kaydedildiğini söylüyor. Dünya çapında, 0-14 yaş arası yaklaşık 1,5 milyar çocuk, aile veya çocuk parası yardımı almıyor. Rapora göre, bu büyük koruma açığının hızla kapatılması gerekiyor. 

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, “Evrensel sosyal korumaya yatırım yapmak için birçok neden var, ancak çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması, çocuk hakları ve esenliği üzerindeki zararlı etkisi göz önüne alındığında, en zorlayıcılardan biri olmalı” dedi.

Hükümetlerin sosyal korumayı teşvik etmek için uygulayabilecekleri bir dizi politikası vardır. Politika yapıcılar kararlı bir şekilde hareket etmezlerse, COVID-19 salgını Çalışma, devam eden çatışmalar, artan yoksulluk ve iklim değişikliğinin yalnızca çocuk işçiliğinin yaygınlığını artıracağını söylüyor. Dünya çapında 160 milyondan fazla çocuk hala çocuk işçiliğiyle uğraşıyor ve ilerleme 2016'dan beri durdu. Bu eğilimler COVID-19 krizinden önce bile mevcuttu. Azaltma stratejileri olmadan, daha yüksek yoksulluk ve artan kırılganlık nedeniyle, çocuk işçiliğinde çalışan çocuk sayısının 2022'nin sonunda 8,9 milyon artabileceği tahmin ediliyor.

Rapor, çocuk işçiliğinin önlenmesi ve ortadan kaldırılmasına yönelik sosyal koruma sistemlerini güçlendirmek için bir dizi tavsiyede bulunuyor:

Çocuklar için sosyal koruma kapsamı açığını kapatın. Bu, çocuk yardımlarına öncelik verilmesi ve kayıt dışı ekonomideki iki milyar işçiye sosyal korumanın genişletilmesi ve böylece kayıt dışı ekonomiden kayıtlı ekonomiye geçişlerinin desteklenmesi anlamına geliyor.

Entegre sosyal koruma sistemleri oluşturun. Ülkelerin yaşam döngüsü boyunca çocuk ve aile yardımları, analık ve işsizlik yardımlarından yaşlılık maaşlarına ve ayrıca sağlık korumasına kadar yeterli fayda sağlayan bir sosyal koruma sistemi varsa, çocuk işçiliğini azaltmak daha kolay olacaktır.

Sosyal koruma programlarının tasarımının kapsayıcı ve çocuk işçiliğine duyarlı olduğundan emin olun. Bu, çocuk işçiliğinin azaltılmasını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır ve şunları gerektirir:

  • Çocuklu tüm hanelere, özellikle de en savunmasız durumdakilere ulaşan çocuk ve aile yardımlarının uygulanması.
  • Kayıt prosedürlerini basitleştirerek ve farklı yardım ödeme mekanizmaları sağlayarak bakıcıların sosyal koruma yardımlarını almalarını kolaylaştırmak
  • Çocuklar için evrensel, kaliteli, temel eğitim ve diğer hayati sosyal hizmetlere artan yatırımla sosyal koruma programlarının tamamlanması.

Çocuk işçiliğini sona erdirmek ve eylem için fikir birliğini güçlendirmek için evrensel sosyal koruma sağlamak için halihazırda var olan güçlü siyasi taahhüt üzerine inşa edin. Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve Uluslararası Çalışma Konferansı tarafından 2021'de kabul edilen güçlü fikir birliği ile Durban çocuk işçiliği konferansının sonucu, uluslararası girişimlerin koordinasyonuna yardımcı olabilir.

Kalkınmanın itici gücü olarak sosyal koruma sistemlerine yatırımı teşvik etmek. Neredeyse tüm ülkeler, çocuklar için sosyal koruma sistemlerini güçlendirmeye aşamalı olarak yatırım yapmak için yerel kaynakları harekete geçirme kapsamına sahiptir.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

19 May 2022 - 14:00 Ankara/ Çankaya- Dünya

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.